W DNA odkryto drugi język programowania

Zespół naukowców pod przewodnictwem dr Johna Stamatoyannopoulosa z University of Washington poinformował o odkryciu drugiego kodu ukrytego w ludzkim DNA. Ten drugi kod zawiera informacje, które mogą zmienić sposób, w jaki naukowcy odczytują instrukcje zawarte w DNA i jak interpretują mutacje wpływające na zdrowie i powstawanie chorób.

Środowiska naukowe oczekują, że nowe odkrycie pomoże w lepszym diagnozowaniu chorób, a także w opracowywaniu nowych kuracji. Odkrycia dokonano w ramach pracy projektu ENCODE, którego celem było dokładne zbadanie tego, jakie elementy DNA są istotne dla przechowywania informacji na temat funkcji biologicznych zaprogramowanych w ludzkim genomie.

Od czasu, gdy po raz pierwszy odszyfrowano kod DNA sądzono, że jest on odpowiedzialny jedynie za kodowanie informacji na temat białek. Teraz jednak okazało się, że w genomie jest zaszyty drugi język. Jeden z nich rzeczywiście opisuje tworzenie białek, a drugi instruuje komórki jak kontrolować geny. Jedne z języków jest napisany nad drugim i dlatego tak długo nikt tego nie odkrył.

To zadziwiające odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że DNA jest niezwykle potężnym „urządzeniem” do przechowywania informacji, z którego bardzo chętnie i umiejętnie korzysta natura. Jego podobieństwo do nowoczesnych języków programowania w informatyce jest zdumiewająca.

Fakt, że kod genetyczny może jednocześnie zapisać dwa rodzaje informacji oznacza też, że wiele zmian w DNA na tym poziomie zapisu danych może tez prowadzić do powstawania chorób poprzez zaburzenia kontroli genetycznej nad komórkami.

Na podstawie: tylkomedycyna.pl
Źródło: Zmiany na Ziemi