W Danii wchodzą w życie zaświadczenia o zgodzie na seks

Opublikowano: 07.02.2021 | Kategorie: Prawo, Seks, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1697

Po zaostrzeniu przepisów o gwałtach, Dania zaopatrzyła się w darmową aplikację na smartfony o nazwie iConsent, która pozwala użytkownikom zaświadczyć o swojej zgodzie na stosunek płciowy. Pojawiła się już jednak krytyka tego pomysłu.

Aplikacja łączy użytkowników przez ich numery telefonów i umożliwia prośbę lub zgodę na seks, które trzeba wyrazić w 30 sekund. Zgody są ważne 24 godz., ale mogą być anulowane w każdym momencie. Dane są szyfrowane i trzymane na zabezpieczonych serwerach i mogą być udostępnione tylko w razie policyjnego śledztwa. Poza tym, aplikacja dostarcza rad w kwestii zdrowia seksualnego i linki do grup ofiar agresji seksualnych.

Duński parlament przegłosował w zeszłym roku ustawę, która definiuje gwałt jako każdy akt płciowy bez wyraźnej zgody protagonistów. Teoretycznie aplikacja iConsent powinna stanowić odpowiednią podkładkę, ale pojawiła się krytyka, że może ona być nadużywana, gdyż można kogoś zmusić do wystawienia zaświadczenia, tworząc tym samym fałszywą zgodę. Nie wiadomo nawet, czy sądy zechcą akceptować zaświadczenia z aplikacji.

Kopenhaski dziennik Berlingske porównał iConsent do bardzo podobnych aplikacji służących do wysyłania pieniędzy, co „tłumi każdą formę ludzkiego ciepła, rzeczy której potrzebujemy, by być razem i się kochać”. Z kolei Mikkel Flyverbom, profesor kopenhaskiego uniwersytetu i członek duńskiej Rady Etyki powiedział brytyjskiemu Daily Mail, że aplikacja pokazuje „naiwną wiarę w technologię”: „Ludzie nie powinni myśleć, że każdą skomplikowaną ludzką interakcję da się zastąpić przez guziki.”

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
woma123
Użytkownik
woma123

HI

Gdzie ja żyję! Czy to Matrix?

DuDuS

robcioRR
Użytkownik
robcioRR

” Dane są szyfrowane i trzymane na zabezpieczonych serwerach ” – A hahaha!!!!!!!!!!! :D