W czeskich kopalniach łamano zasady BHP

Opublikowano: 22.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2552

Łamanie norm bezpieczeństwa i ignorowanie zagrożenia dla życia górników było w czeskich kopalniach powszechną praktyką – mówią pracownicy kopalni takich jak ta w Stonavie, gdzie doszło do tragicznego wypadku.

“Kopie jedna zmiana, kopie druga, na trzeciej zmianie pojawia się metan. I jest polecenie od dyspozytorów: zrób coś z tym. I czujnik metanu, który powinien być na górze, idzie na dół, gdzie nie ma metanu. I mówi się: tym się udało, tamtym się udało, to i wam się uda. Życie górników jest nieważne” – powiedział górnik pracujący w jednej z czeskich kopalni portalowi Money.pl. “W Czechach wcale nie jest bezpieczniej niż w polskich kopalniach, wszędzie jest tak samo, na każdej kopalni liczą się tylko pieniądze. A jak nie nakopiesz swojej normy, to nie dostaniesz pieniędzy” – dodał mężczyzna.

Tam, gdzie znajdowały się nowocześniejsze, elektroniczne czujniki stacjonarne, zasłaniano je, by nie wykazały niebezpiecznego stężenia metanu, co spowodowałoby przerwę w pracy. W rozmowie z Money.pl górnicy opisują sytuacje, w których postępowali tak ich koledzy, ignorując zasady BHP, byle nie stracić zarobku. Inną skrajnie niebezpieczną praktyką było wpuszczanie świeżego powietrza w rejon czujnika, by jego wskazania były zaniżone.

Praca w czeskich kopalniach jest dla polskich górników atrakcyjna z powodów płacowych – jeśli w Polsce przy wydobyciu węgla zarabia się przeciętnie 2 tys. złotych, zarobek za południową granicą może być trzy razy wyższy. Zależy jednak od osiągniętych wyników i ilości pozyskanego surowca. W kopalni CSM w Stonavie, części spółki Ostrawsko-Karwińskie Kopalnie, obywatele polscy stanowili ok. 25 proc. załogi. Ich zatrudnienie odbywa się na zasadzie outsourcingu, też przez oszczędność.

Wybuch metanu w kopalni CSM w Karwinie zdarzył się po 17 w czwartek. Zginęło 13 górników – 12 Polaków i Czech. 23 grudnia będzie w Polsce dniem żałoby narodowej.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Kondolencje dla rodzin górników .