W Czechach chcą zalegalizować homomałżeństwa

Opublikowano: 23.06.2018 | Kategorie: Prawo, Seks, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Biuro prasowe rządu poinformowało, że czeska Rada Ministrów zamierza poprzeć poselski projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, w której znajdzie się zapis o legalizacji małżeństw tej samej płci. Pod projektem podpisało się 46 posłów. W czeskim parlamencie zasiada ich 200.

Sygnatariusze projektu to deputowani sześciu partii, w tym rządzącej centroprawicowej ANO, kierowanej przez premiera Andrieja Babisza. Pod projektem podpisał się też koalicjant ANO, czyli Czeska Partia Socjaldemokratyczna, oraz Komunistyczna Partia Czech i Moraw.

„Podstawową zasadą proponowanej nowelizacji jest zapewnienie parom tej samej płci oraz ich dzieciom takiej samej godności i takiej samej ochrony życia rodzinnego, jaka z mocy prawa zapewniana jest małżonkom oraz ich dzieciom i w ten sposób zagwarantowanie im równego statusu nie tylko społecznego, ale także prawnego” – napisali posłowie, uzasadniając zmiany. Zgodnie z nowym kodeksem małżonkowie tej samej płci będą mogli używać jednego nazwiska, dziedziczyć po sobie, przekazywać darowizny bez podatku, dzielić opiekę nad dziećmi oraz w przypadku śmierci współmałżonka zyskają prawo do renty.

Czeskie partie z prawicowego bloku nie poparły proponowanych zmian. W poprzedniej kadencji prawica skutecznie zablokowała projekt umożliwiający adopcję dziecka partnera w przypadku zarejestrowanego związku partnerskiego.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy w Czechach zniknie obowiązująca do tej pory ustawa o związkach partnerskich (wprowadzono ją w 2006 r.) – zastąpi je po prostu instytucja małżeństwa. Tym samym Czechy staną się pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego, który zalegalizował małżeństwa LGBT.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Xman
Użytkownik
Xman

ZSRE wsysa na chama Europę Środkową…

karmazynowy_szpadel
Użytkownik
karmazynowy_szpadel

musieli mocno się zjarać, aż tęczę zobaczyli