W ciągu 4 dni wymarło 60 tysięcy antylop

Opublikowano: 03.09.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

O masowym wymieraniu antylop z gatunku sajga, donosiliśmy już wielokrotnie, ale dotychczasowe tempo znikania tego gatunku z powierzchni Ziemi zdecydowanie się zwiększyło. Pod koniec maja bieżącego roku w ciągu czterech dni zginęło 60 tysięcy osobników.

Naukowcy głowili się do tej pory co się takiego stało, co do tego stopnia zdziesiątkowało populację tych zwierząt. Założono, że odpowiada za to jakaś bakteria, która rozprzestrzenia czyniąc dzieło zniszczenia. Eksperci nie potrafią jednak powiedzieć jak ona powstała i jak to możliwe, ze rozprzestrzeniała się tak szybko powodując nagłe wymieranie w tempie nieznanym w historii ludzkości.

Z powodu popytu na mięso i rogi sajg ich liczba w Kazachstanie zmniejszyła się wielokrotnie. Z populacji liczącej jeszcze w latach dziewięćdziesiątych około miliona osobników dzisiaj zostało zaledwie poniżej 200 tysięcy.

Sajga to ssak parzystokopytny z podrodziny antylop. Już w 2002 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody – IUCN – uznała ten gatunek za krytycznie zagrożony. Obecnie antylopy te występują tylko w Kazachstanie, Uzbekistanie, w Turkmenistanie, w Rosji, ale jedynie w Kałmucji i w zachodniej Mongolii. Dawniej były powszechnie spotykane w całej Azji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.