W ciągu 40 lat wyginęło ponad 60% zwierząt na świecie

Opublikowano: 31.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1996

W najnowszym raporcie WWF eksperci wieszczą zagładę cywilizacji, o ile ludzkość nie przestanie zabijać zwierząt w ekspresowym tempie. Okazuje się bowiem, że od 1970 r. z winy ludzi wyginęło 60 proc. ssaków, ptaków, ryb i gadów.

W raporcie WWF wypowiedziało się 59 naukowców, którzy wynotowali, w jaki sposób ekspansja człowieka przyczynia się do niszczenia przyrody. Niszczymy naturalne łańcuchy pokarmowe poprzez niszczenie ekosystemów (przyczyniają się do tego zanieczyszczenia, rozbudowa infrastruktury, polowania, które zaburzają równowagę gatunkową), a także spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego na ogromną skalę i ograniczanie zasobów pożywienia niektórym gatunkom.

Sytuacja wygląda najgorzej w Ameryce Środkowej i Południowej: tam ponad 89 proc. zwierząt zostało wybitych w latach 1970-2014. Najbardziej ucierpiały ekosystemy słodkowodne – odnotowują 83 procent strat. Wyliczono, że nawet gdybyśmy całkowicie przestali zabijać zwierzęta, to powrót do naturalnego stanu zająłby od 5 do 7 mln lat. Za chwilę wyginie 300 gatunków ssaków. Prawie połowa zwierząt oceanicznych zginęła w przemysłowych połowach. Naukowcy mówią nawet o szóstym masowym wymieraniu.

“Stoimy na skraju przepaści. Gdyby nagle nastąpił spadek populacji ludzkości o 60 proc., byłoby to równe wymarciu Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Europy, Chin i Oceanii. Taka jest skala tego, co zrobiliśmy” – powiedział na konferencji prasowej Mike Barrett, dyrektor wykonawczy ds. Nauki i konserwacji w WWF. “To znacznie więcej niż po prostu utrata cudów natury. To zagraża przyszłości ludzi. To nie jest tak, że „fajnie mieć naturę”, tylko jest ona niezbędna do tego, byśmy także my przeżyli. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które wie, że niszczy planetę i ostatnim, które może coś z tym zrobić – dodała Tanya Steele, dyrektor generalny WWF. Podkreśliła jednak, że jest nadzieja. Np. dzięki programom ochronnym Indie zdołały odbudować 20 proc. populacji tygrysów w ciągu 6 lat. Podobnie było z pandą wielką w Chinach.”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Człowiek to największy szkodnik na Ziemi.

polach
Użytkownik
polach

Człowiek jest częścią przyrody, lecz o wielkiej odpowiedzialności wobec niej, i to nie zwykli ludzie niszczą przyrodę, tylko czynią to międzynarodowe koncerny różnych branż(Monsanto, Bayer,Chewron, Shell itp) wycinające lasy, kradnące przestrzeń do życia wielu gatunkom, trując wodę itp w imię zysków. A pisząc że wszyscy są szkodnikami to wierutne kłamstwo, co daje pretekst do naszej depopulacji.Światowe elity są szalone i to one niszczą Matkę ziemię, poprzez swój egoizm i rządzę władzy.
“Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.”

agama
Użytkownik

na tym etapie zidiocenia i lenistwa mas depopulacja, czy raczej kontrola urodzeń, to jedyny ratunek dla planety i samej ludzkości, a nie pobożne życzenia o nagłej zmianie świadomości świata i wegetarianizmie

realista
Użytkownik

nie bądź bestią, Wacek, i odpowiedz https://wolnemedia.net/reptilianie-niezwykla-historia-swiata-wedlug-davida-ickea/#comment-237793 żebyśmy nie zaczynali nowego tematu, proszę… .. .

realista
Użytkownik

mógłbyś udowodnić, że nie znam, a tak tylko udowadniasz, że potrafisz pisać jedynie bzdury, których nie umiesz obronić. nasrać i uciec, tyle potrafisz, jak dziecko… .. .