W Chinach znaleziono ogromną ilość uranu

Opublikowano: 03.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1259

Według „South China Morning Post” władze chińskie odkryły bogate złoża uranu na płytkich głębokościach pod ziemią. Odkrycie, reklamowane jako przełom w bezpieczeństwie narodowym, może również zmienić rozumienie formowania się uranu przez społeczność naukową, otwierając nowe możliwości wykrywania uranu na całym świecie.

Według SCMP wiele złóż o jakości przemysłowej zostało odkrytych na głębokościach, które uznano za niemożliwe. Tak bardzo, że zwiększyłoby to szacowane w Chinach całkowite rezerwy uranu dziesięciokrotnie do ponad dwóch milionów ton. Jeśli to prawda, to Chiny byłyby na równi z Australią, która jest jednym z najbogatszych krajów uranu na świecie.

Badacze stojący za odkryciem wykorzystali najnowocześniejszą technologię i sprzęt do zbadania głębokości prawie 3000 metrów, która, jak twierdzą, jest sześć razy głębsza niż większość chińskich kopalni uranu. „Ten wiodący na świecie projekt jest wielkim przełomem dla naszego kraju” – napisała China National Nuclear Corporation na swoim koncie w mediach społecznościowych „WeChat”.

Według „South China Morning Post” nowo odkryte złoża pomogą Chinom zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię jądrową, ponieważ dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Uran jest też oczywiście wykorzystywany do produkcji broni, a nowe złoża podobno pomogą krajowi zwiększyć jego wojskowy arsenał nuklearny.

Li Ziying, dyrektor Pekińskiego Instytutu Badawczego Geologii Uranu, powiedział, że odkrycie podważa powszechne przekonania na temat powstawania złóż uranu. Uważa się, że koncentruje się głównie w płytkich, geofizycznie stabilnych obszarach, ale niektóre z największych złóż odkrytych przez Chiny w ostatnich latach znajdują się ponad 1500 metrów pod powierzchnią i są aktywne tektonicznie. Li i jego koledzy uważają, że zderzenia tektoniczne mogą spowodować, że uran uniesie się z płaszcza, zanim zostanie uwięziony w małych „gorących punktach” tysiące metrów pod powierzchnią Ziemi.

Naukowcy wykorzystali pokładowy ultraczuły czujnik zdalnego sterowania do wykrywania niewielkich śladów ciepła emitowanego przez uran z ziemi, a następnie specjalną maszynę wiertniczą. Sztuczna inteligencja pomogła zwiększyć szybkość analizy danych. Nowa metoda może zostać wykorzystana na całym świecie, aby pomóc innym krajom znaleźć ukryte złoża uranu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.