W Chinach budują największy reaktor jądrowy świata
Chiny wkrótce staną się krajem posiadającym najbardziej wydajne reaktory jądrowe. Powstają one w nadmorskiej miejscowości Taishan, znajdującej się 150 km od Hong Kongu.
Reaktory, które są tam budowane powstają w wyniku zaangażowania Francji i jej koncernów atomowych. Będą to konstrukcje typu EPR, czyli European Pressurized Reactor albo Europejski Reaktor Ciśnieniowy. W ramach kontraktu mają powstać dwa reaktory o mocach elektrycznych 1650 MWe oraz cieplnych 4500 MWt. Ich paliwem ma być nisko wzbogacony uran lub paliwo plutonowo-uranowe typu MOX.
Strona francuska zgłasza jednak szereg problemów we współpracy z chińskimi partnerami, co wzbudza wiele kontrowersji zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Francuskie koncerny Areva SA i Electricite de France SA, obawiają się, że reaktory mogą nie być budowane prawidłowo, bo proces ten trwa szybciej niż w Finlandii, gdzie powstaje kolejny reaktor EPR.
To skłania do sugestii, że nie wszystko powstało tam w sposób prawidłowy i może to skutkować w przyszłości awariami, których partner francuski wolałby uniknąć, ponieważ może to popsuć plany ekspansji europejskiej myśli technicznej w zakresie energetyki nuklearnej.
Chiny rozpaczliwie potrzebują energii elektrycznej i w tym kraju planuje się w najbliższym czasie wybudowanie aż 28 elektrowni jądrowych, które mają pozwolić zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne państwa środka.
Na podstawie: www.bloomberg.com/
Źródło: Zmiany na Ziemi