W Chinach można płacić za bilety skanowaniem twarzy

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 16

Technologia rozpoznawania twarzy jest powszechnie stosowana w całych Chinach w różnych celach, począwszy od identyfikacji przestępców, a skończywszy na sprawdzaniu obecności w klasie. Teraz system inwigilacji zyskał kolejne nowe zastosowanie. Na stacjach metra Chińczycy mogą wykorzystać swoją twarz jako bilet.

Jak informuje dziennik „South China Morning Post”, na stacjach metra w Shenzhen pojawiły się specjalne czytniki twarzy, które pozwolą ludziom powyżej 60 roku życia na darmowe przejażdżki metrem. Inne miasta, takie jak Jinan, Szanghaj, Qingdao i Nanjing, również eksperymentują obecnie z tym systemem.

Technologia w Shenzen została wdrożona na 18 stacjach metra. Łącznie zainstalowano 28 automatycznych czytników, wyposażonych w technologię rozpoznawania twarzy i 60 samoobsługowych automatów biletowych. Nowe funkcjonalności zostały opracowane przez chińską korporację Tencent. Firma w nieodległej przyszłości planuje rozszerzyć program o rozpoznawanie twarzy weteranów wojskowych, którym również przysługuje prawo do darmowych przejazdów metrem.

System rozpoznawania twarzy na stacjach powoli zyskuje popularność. Raport sugeruje, że ponad 500 osób w wieku 60+ każdego dnia skanuje swoje twarze w miejscowości Jinan. Należy jednak zaznaczyć, że płacenie za towary i usługi za pomocą tej metody nie jest całkowicie nowym zjawiskiem w Chinach. Niektóre aplikacje pożyczkowe wykorzystują chociażby technologię rozpoznawania twarzy do weryfikacji osób, ubiegających się o kredyt.

W obecnych czasach, gdy masowa inwigilacja staje się coraz większym problemem na całym świecie, Chińczycy najwyraźniej nie przejmują się zbytnio ciągłym życiem pod okiem Wielkiego Brata. W badaniu opublikowanym w 2018 r. przez chińskie Stowarzyszenie ds. Płatności i Rozliczeń stwierdzono, że 85% konsumentów jest zadowolonych z płatności przy użyciu metody biometrycznej, takiej jak odciski palców oraz skanowanie twarzy i zamierza w dalszym ciągu korzystać z tego rozwiązania.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: TheNextWeb.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o