W Chinach można płacić za bilety skanowaniem twarzy

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 652

Technologia rozpoznawania twarzy jest powszechnie stosowana w całych Chinach w różnych celach, począwszy od identyfikacji przestępców, a skończywszy na sprawdzaniu obecności w klasie. Teraz system inwigilacji zyskał kolejne nowe zastosowanie. Na stacjach metra Chińczycy mogą wykorzystać swoją twarz jako bilet.

Jak informuje dziennik „South China Morning Post”, na stacjach metra w Shenzhen pojawiły się specjalne czytniki twarzy, które pozwolą ludziom powyżej 60 roku życia na darmowe przejażdżki metrem. Inne miasta, takie jak Jinan, Szanghaj, Qingdao i Nanjing, również eksperymentują obecnie z tym systemem.

Technologia w Shenzen została wdrożona na 18 stacjach metra. Łącznie zainstalowano 28 automatycznych czytników, wyposażonych w technologię rozpoznawania twarzy i 60 samoobsługowych automatów biletowych. Nowe funkcjonalności zostały opracowane przez chińską korporację Tencent. Firma w nieodległej przyszłości planuje rozszerzyć program o rozpoznawanie twarzy weteranów wojskowych, którym również przysługuje prawo do darmowych przejazdów metrem.

System rozpoznawania twarzy na stacjach powoli zyskuje popularność. Raport sugeruje, że ponad 500 osób w wieku 60+ każdego dnia skanuje swoje twarze w miejscowości Jinan. Należy jednak zaznaczyć, że płacenie za towary i usługi za pomocą tej metody nie jest całkowicie nowym zjawiskiem w Chinach. Niektóre aplikacje pożyczkowe wykorzystują chociażby technologię rozpoznawania twarzy do weryfikacji osób, ubiegających się o kredyt.

W obecnych czasach, gdy masowa inwigilacja staje się coraz większym problemem na całym świecie, Chińczycy najwyraźniej nie przejmują się zbytnio ciągłym życiem pod okiem Wielkiego Brata. W badaniu opublikowanym w 2018 r. przez chińskie Stowarzyszenie ds. Płatności i Rozliczeń stwierdzono, że 85% konsumentów jest zadowolonych z płatności przy użyciu metody biometrycznej, takiej jak odciski palców oraz skanowanie twarzy i zamierza w dalszym ciągu korzystać z tego rozwiązania.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: TheNextWeb.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.