W Chile ruszyły prace nad nową konstytucją

Opublikowano: 05.07.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1001

W niedzielę 4 lipca pracę rozpoczęło zgromadzenie konstytucyjne, które przyjmie nową ustawę zasadniczą Chile. Zastąpi ona konstytucję przyjętą jeszcze w czasach dyktatury Pinocheta. Z pracą zgromadzenia wiązane są wielkie nadzieje – Chilijczycy nie po to wychodzili na ulice i ścierali się z policją, by wszystko zostało po staremu.

Symbolem wielkiej nadziei na zmianę jest już fakt, że na czele komitetu, który przygotuje pierwszą wersję konstytucji, stanęła kobieta i przedstawicielka rdzennych mieszkańców kraju. 58-letnia Elisa Loncon pochodzi z ludu Mapucze, jest profesorką uniwersytecką i działaczką na rzecz prawa swojego ludu do edukacji i zachowania własnego języka. Kandydaturę Loncon na przewodniczącą komitetu poparło 96 ze 155 deputowanych chilijskiej Konstytuanty.

Obywatele Chile tak bardzo mają dość skrajnych nierówności, dyskryminacji całych regionów i ludów oraz skupienia władzy w rękach wąskiej oligarchii, że w wyborach do Konstytuanty postawili mocno na lewicę, niezależnych działaczy lokalnych i progresywnych. To frakcje socjalistyczne, antysystemowe, centrolewicowe oraz klub niezależnych łącznie mają w rękach większość – co nie oznacza, że zawsze będą głosować tak samo i nic ich nie różni.

Konserwatywna, prawicowa koalicja Vamos por Chile ma w zgromadzeniu tylko 37 przedstawicieli. To mniej niż 1/3, a więc prawica nie będzie w stanie zablokować wyboru postępowej konstytucji.

Konstytuanta będzie głosować nad każdym artykułem przygotowywanej ustawy zasadniczej osobno. Każdy ma zdobyć większość 2/3 głosów. Prace mają potrwać dziewięć miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne trzy. Na koniec gotową konstytucję zaaprobuje – lub nie – społeczeństwo w referendum.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.