W centrum galaktyki odkryto zagadkowe gigantyczne „kominy”

Międzynarodowa grupa astronomów odkryła nowe struktury w Drodze Mlecznej, których pochodzenie pozostaje na razie nieznane. Te ruropodobne twory, które nazwano „kominami”, są związane z Bąblami Fermiego – dwoma gigantycznymi rejonami słabego promieniowania rentgenowskiego, położonymi bezpośrednio nad i pod centrum galaktyki.

Struktury zarejestrowano przy pomocy satelity XMM-Newton. Na szerokości kominy rozciągają się na około 300 lat świetlnych. Jak twierdzą naukowcy, obiekty te to swojego rodzaju „porty wylotowe”, przez które energia z centrum Drogi Mlecznej napędza Bąble Fermiego. Pochodzenie tych „rur” kosmicznych pozostaje jak na razie nieznane.

Bąble Fermiego zostały opisane po raz pierwszy w 2010 roku. Ich średnica wynosi 25 tys. lat świetlnych, co można porównać do rozmiarów niedużej galaktyki. W 2011 roku astronomowie założyli, że powstały dzięki aktywności Sagittarius A* – supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.

Zgodnie z hipotezą, kiedy Sagittarius A* przechwytuje gwiazdę, część plazmy wyrzucana jest w przestrzeń pod postacią protonów, które „bombardują” gaz międzygwiazdowy, sprawiając, że musi on uwalniać elektrony.

Ilustracja: Sci.esa.int (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com