W brytyjskich sklepach może zacząć brakować… mleka

Opublikowano: 03.08.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2102

Z poważnymi problemami boryka się Arla Foods UK, lider brytyjskiego rynku wyrobów mlecznych. Jak podaje portal „The Guardian”, zwykle firma dostarcza mleko do około 2400 sklepów na terenie Wielkiej Brytanii. W minioną sobotę „biały napój” dojechał tylko do 1800 punktów.

Mleko sprzedawane pod jedną z marek należących do Arla Foods UK nie pojawiło się na półkach około 600 sklepów. Czym była spowodowana ta sytuacja? Odpowiadając najkrócej, jak się tylko da – Brexit, koronawirus, braki kierowców. Według największego brytyjskiego dostawcy mleka kraj czeka „lato zakłóceń” w dostawach, jeśli nie uda się zaradzić znaczącym niedoborom kierowców samochodów ciężarowych. Ash Amirahmadi, dyrektor zarządzający Arla Foods UK, potwierdził w brytyjskich mediach, że firma nie była w stanie zrealizować około 10% zamówień na południu Anglii.

Specjalistyczne media, jak na przykład portal Money.pl, piszą wręcz o „mlecznym paraliżu” na Wyspach, zaznaczając, iż „Wielka Brytania wkrótce może zapomnieć czym jest… mleko”. Czy pisanie w tak alarmistycznym tonie o obecnej sytuacji jest jednak uprawnione?

Przypomnijmy, obecne niedobory wśród kierowców są zasadniczo i w sporej mierze skutkiem „pingdemii”. Ilość osób, która została skierowana na kwarantannę przez aplikację NHS w wyniku kontaktu z osobą zakażoną jest liczona w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy. Można założyć, że w końcu brytyjski rząd upora się z tym zjawiskiem i w zasadzie zdrowi kierowcy wrócą do pracy.

Problem w tej materii jest jednak głębszy i wiążę się z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Według brytyjskiego stowarzyszenia Logistic UK w chwili obecnej niedobory kierowców sięgają 90 tysięcy pracowników. Z tej liczby około 25 tysięcy to unijni imigranci, którzy po prostu opuścili UK. Co więcej, pojawiły się znaczne “zatory” w egzaminowaniu kandydatów na kierowców. Według Logistic UK aż 45 tysięcy osób czeka na podejście do testu.

„Od połowy kwietnia odczuwamy braki kierowców, szczególnie na południu kraju. Jest coraz gorzej, a nasza ocena jest taka, że ​​obecnie stoimy w obliczu poważnego kryzysu” – komentował Amirahmadi. Szef Arla Foods UK wezwał brytyjski rząd do zdecydowanych i konkretnych działań. Jego zdaniem konieczne jest przyznawanie tymczasowych wiz pracowniczych dla imigrantów chętnych do pracy, jako kierowcy w UK. Konieczne są również zmiany w systemie NHS Track and Trace.

Dodajmy również, że Arla oferuje dodatkową premię w wysokości 2 tysięcy funtów, dla nowych kierowców, którzy zdecydują się pracować podczas weekendów. To kwota dwa razy większe od bonusu oferowanego przez Tesco w zeszłym tygodniu, które również cierpi na szczególny niedobór pracowników w soboty i niedziele.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wolfman 04.08.2021 10:28

    Tak rozkosznie corpo płacą że lepiej siedzieć na kwarantannie. Niech więc brakuje

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.