W Brunei szariat zapanuje w pełni

Opublikowano: 09.04.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 206

Islamski sułtanat Brunei, rządzony od 1967 roku przez sułtana Hassanala Bolkiaha, jest gotowy do wprowadzenia w tym miesiącu islamskich rządów szariatu.

Według Ustaza Hdż Dżohara Hdż Muhameda, prokuratora generalnego szariatu w tym kraju, szariacki kodeks karny ma obowiązywać tak muzułmanów, jak nie-muzułmanów.

Pierwsza krytyka planu sułtana zaprowadzenia szariackiego kodeksu karnego wyszła od użytkowników mediów społecznościowych. Sultan Hassanal Bolkiah zabronił jednak aktywistom atakowania jego planu zaprowadzenia szariatu, ostrzegając: “Nie wolno im pozwolić na kontynuowanie tych obelg, ale jeśli istnieją elementy, które pozwolą na postawienie ich przed sądem, to pierwszy etap realizacji rozporządzenia o Kodeksie Karnym Sjariah będzie bardzo dla nich istotny.

Oto fragmenty doniesień z mediów Brunei o kodeksie karnym oraz najważniejsze punkty szariackiego prawa:

“Noszenie nieprzyzwoitego ubrania jest przestępstwem według Kodeksu Karnego Sjariah, który wkrótce zostanie wprowadzony w Sułtanacie. Wysoki rangą prawnik w Ministerstwie Spraw Religijnych powiedział, że muzułmanie i nie-muzułmanie mogą być karani za zakładanie nieprzyzwoitych ubrań w miejscach publicznych. (…) Paragraf zatytułowany “Nieprzyzwoite zachowanie”, stanowi, że każdy człowiek, który popełni akt nieprzyzwoitego zachowania w miejscu publicznym, jest winien przestępstwa i będzie podlegał karze grzywny nieprzekraczającej 2 tys. dolarów, uwięzienia na okres do 6 miesięcy albo jednemu i drugiemu. Akt uważa się za nieprzyzwoity, jeśli plami wizerunek islamu, psuje standardy moralne, powoduje negatywne wpływy lub denerwuje świadków naocznych. Każdy, kto organizuje, nakłania lub zachęca innych do popełnienia jakiegokolwiek aktu nieprzyzwoitego zachowania, jest winny przestępstwa i będzie podlegał skazaniu na grzywnę do 4 tysięcy dolarów, uwięzienie na okres do 2 lat albo na jedno i drugie. W nowym prawie nie ma specjalnego postanowienia, ale sprawcy mogą być oskarżeni o noszenie nieprzyzwoitych ubrań według paragrafu 197. Prawnik podkreślił, że stało się powszechne ubieranie się przez ludzi w ubrania odsłaniające ciało, włącznie z szortami, dodając, że takie zachowanie rzadko jest ganione. “Jeśli osoba nosi ubrania, które są zbyt obraźliwe lub obnażające, to organy wykonawcze powinny podjąć akcję lub przynajmniej pouczyć sprawcę. Ale zaprowadzimy te postanowienia z mądrością, więc ludzie nie będą zaszokowani i rozgniewani”, dodał.”

“Według Kodeksu Karnego Sjariah jest 19 słów, których nie można używać w odniesieniu do innych religii. Są to: azan; baitullah; Al-Koran; Allah; fatwa; Firman Allah; hadis; Hadżi; hukum sjara; ilahi; Kabah; kalimah al sjahadah; kiblat; masdżid; imam; mufti; mumin; solat i wali.

Hdż Hardifadhillah Hdż Mohd Salleh, wysoki rangą prawnik sjariah, podał kilka przykładów przestępstw, które mogą stosować się do nie-muzułmanów, takich jak zina (cudzołóstwo) z muzułmańskim partnerem, picie alkoholu w miejscu publicznym i chalwat (bliskość) z muzułmańskim partnerem.

Chalwat jest zdefiniowany w prawie jako niepoślubiona para, która “żyje razem w zamknięciu (…), co może prowadzić do podejrzenia, że popełniają niemoralny czyn”. Jeśli zostaną skazani, karą jest grzywna do 4 tysięcy dolarów i/lub rok więzienia. Za cudzołóstwo między będącym w związku małżeńskim muzułmaninem, a będącym w związku małżeńskim nie-muzułmaninem obie strony mogą być ukarane ukamienowaniem na śmierć, jeśli przestępstwo jest dowiedzione przyznaniem się lub zaświadczeniem czterech świadków naocznych.

Hdż Hardifadhillah dodał, że każda osoba, która namawia muzułmańskiego mężczyznę lub kobietę do rozwodu lub zaniedbuje obowiązki wobec partnera, może być skazana na grzywnę w wysokości do 4 tysięcy dolarów i/lub rok więzienia. Dodatkowo, każdy rodzic muzułmański, który oddaje swoje dziecko w opiekę nie-muzułmaninowi, może zostać skazany na grzywnę do 20 tysięcy dolarów i/lub więzienie do pięciu lat.

Przestępstwa według Kodeksu Karnego Sjariah: Niewykonanie modłów piątkowych; niezamężna muzułmanka opuszczająca opiekę rodzicielską; szydzenie z wersetów koranicznych lub Proroka Mahometa; albo próba opuszczenia islamu (irtidad).

Równoznaczne z irtidad są między innymi:

– Ogłoszenie siebie Bogiem.

– Ogłoszenie siebie Rasul lub Nabi [Prorokiem].

– Pogarda wobec Nabi [Proroka]

– Szydzenie z wersetów Koranu, hadisów…

– Ogłoszenie siebie nie-muzułmaninem.

– Próba popełnienia apostazji.”

Tłumaczenie: MK
Źródło oryginalne: www2.memri.org
Źródło polskie: Euroislam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Komzar
Użytkownik
Komzar

To se życie ulepszyli. :)

Myślę, że Pilska powinna podpisać z takimi krajami jakąś umowę i zamiast opłacać wiezienia za część tej kwoty wysyłać groźnych przestępców do takich krajów. :) Wiem, że to nie humanitarne ale odciąży polskie więziennictwo i zresocjalizuje co niejednego.

MichalR
Użytkownik
MichalR

Może lepiej. Polskich więźniów zatrudniać w ambasadach krajów z prawem szariatu. Jak chcą niech uciekają jak nie chcą niech tam siedzą.

taka tam
Użytkownik
taka tam

a w Europie UE winna ogłosić prawo europejskie:
– każdy mężczyzna ubrany w sukienkę( po odpracowaniu robót publicznych) zostanie odesłany do kraju jego pochodzenia, z klauzulą dla szkockiej kraty przed kolanko, rzec jasna
– każda kobieta ubrana na czarno od stóp do głów wydalona do swojej ojczyzny
– żadnych świątyń innego wyznania (wyjątkiem kościoły tylko ze względu na tradycje ale i to do czasu…jeśli w kościele nie będzie się modliło na mszy w niedzielę minimum 200 osób – zamknąć!)
– zakaz używania w miejscach publicznych innego języka aniżeli powszechnie obowiązującego w danym kraju unii ( kara robót i deportacja)
– za jakąkolwiek krytykę prawa UE kara – rok robót publicznych a potem deportacja
i za parę lat znikną napięcia religijno – jakieś tam w krajach unii

danush
Użytkownik
danush

@ taka tam
Bardzo podoba mi się to prawo.Podpisuję się ręcyma i palcyma. Tak prosto i łatwo można rozwiązać problem-tylko nie wszyscy tego chcą…..A szkoda…