W Brazylii zastrzelono obrońcę Amazonii

José Cláudio Ribeiro da Silva walczył od lat z nielegalną wycinką puszczy amazońskiej, z powodu tej działalności wielokrotnie grożono mu śmiercią, i zaliczany był do jednych z najbardziej narażonych na „likwidację” aktywistów społecznych, jednak policja odmówiła mu ochrony. 2 dni temu został zastrzelony wraz z żoną Marią do Espírito Santo obok ich domu w Nova Ipixuna, w stanie Pará.

Pół roku temu, w czasie swojego przemówienia na konferencji TEDx, Jose przewidział, że może zostać zamordowany przez grożących mu często śmiercią farmerów, ranczerów i firmy nielegalnie wycinające i wypalające las. Pogróżki otrzymywał regularnie od 14 lat. Twierdził jednak, ze będzie bronił puszczy za wszelką cenę, nawet jeśli może dostać za to kulkę w głowę. Wraz z żoną działał w organizacji zrzeszającej pracowników leśnych, założonej przez legendarnego obrońcę środowiska, Chico Mendesa, zamordowanego przez ranczerów w 1988 r. Zarabiał na życie zbierając odnawialne zasoby dżungli, m.in. orzechy i kauczuk.

Roberto Smeraldi, założyciel i dyrektor ekologicznej organizacji Amigos da Terra, króry pracował z Jose da Silvą w Amazonii, był akurat na spotkaniu z prezydent Brazylii, Dilmą Roussef, omawiając wspierane przez rząd plany liberalizacji kodeksu leśnego, zakładającej amnestię dla niszszących puszczę i osłabienie obowiązku jej ochrony przez farmerów, kiedy informacja o zabójstwie ekologa dotarła do mediów.

Wg policji, małżeństwo Da Silvów zostało zamordowane przez wynajętych zabójców, o czym ma świadczyć pozbawienie każdej z ofiar ucha, co jest, popularną metodą udowadniania zleceniodawcom , że „cele” zostały zabite.

Puszcza Amazońska ginie w zastraszającym tempie – zniszczono już niemal 20% jej obszaru. Tylko w kwietniu wycięto nielegalnie pod uprawę i hodowlę prawie 600 km2 pierwotnego lasu. Władze Brazylii, zapowiedziały bezwzględną walkę z tym procederem, jednak parlament przyjął wczoraj oprotestowaną przez organizacje ekologiczne nowelizację kodeksu leśnego, wprowadzającą nowe, znacznie mniej korzystne dla ochrony Amazonii zasady gospodarki leśnej

Na podstawie: news.mongabay.com, www.guardian.co.uk
Źródło: Centrum Niezależnych Mediów Polska