W Brazylii lewica rozpoczyna porachunki polityczne z Bolsonaro

Opublikowano: 27.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1411

Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro został skazany w postępowaniu apelacyjnym za „ataki na dziennikarzy” podczas swojej kadencji (2019-2022). Sąd utrzymał w mocy mocno polityczny wyrok z czerwca 2022 r., w którym sąd orzekł na korzyść Syndykatu Zawodowych Dziennikarzy Stanu São Paulo (SJPSP).

SJPSP pozwała Jaira Bolsonaro za… „systematyczne moralne nękanie” dziennikarzy i ich zawodu. Sąd apelacyjny uznal winę prezydenta, chociaż obniżył o połowę odszkodowanie przyznanego syndykatowi, ze 100 000 do 50 000 reali (9250 euro)..

W pozwie nie chodziło o jakieś zakulisowe działania skierowane przeciw dziennikarzom. Jair Bolsonaro po prostu często polemizował publicznie z lewicowymi mediami, i oskarżał np. prasę o rozpowszechnianie o nim fałszywych wiadomości. Adwokaci Bolsonaro przekonywali podczas procesu, że ich klient nie atakował zawodu dziennikarza, ale konkretnych dziennikarzy.

To pozornie drobna sprawa, która wydaje się być jednak uwerturą do całościowego ataku na epokę rządów Jaira Bolsoanro. Spory udział ma w tym zaangażowaniu wymiar sprawiedliwości. Warto przypomnieć, że obecny prezydent lewak Lula powinien jeszcze odsiadywać wyrok więzienia za sprawy korupcyjne. Dzięki kruczkom prawnym nie tylko opuścił zakład karny, ale mógł wystartować na prezydenta…

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro”
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.