W Biszkeku ponownie wprowadzono stan wyjątkowy

Opublikowano: 12.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1159

„Prezydent Republiki Kirgistanu Sooronbaj Dżeenbekow podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym na terytorium Biszkeku ponownie zostanie wprowadzony stan wyjątkowy” – poinformował przedstawiciel służby prasowej głowy państwa.

​Jak zaznaczył, decyzja ta wiąże się z tym, że parlament w ciągu trzech dni nie rozpatrzył kwestii wprowadzonego wcześniej stanu wyjątkowego na terytorium stolicy i zgodnie z prawem musiał zostać zniesiony. W nowym dekrecie napisano, że stan wyjątkowy będzie obowiązywać do 19 października. Jednak jeśli i ten dokument nie zostanie zatwierdzony przez parlament, to stan wyjątkowy wygaśnie automatycznie 15 października.

Prezydent Kirgistanu na tle protestów podpisał wcześnie rozporządzenie ws. wprowadzenia w Biszkeku stanu wyjątkowego. Komendant stolicy 10 października ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej od 21.00 do 5.00 czasu lokalnego. W mieście w celu opanowania sytuacji ustanowiono ponad 10 punktów kontrolnych z wojskowymi i ciężką techniką.

5 października w Kirgistanie wybuchły masowe protesty niezadowolonych z wyników wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 października. Po starciach protestujących z siłami bezpieczeństwa zwolennicy partii opozycyjnych, którzy nie dostali się do parlamentu, zajęli budynek parlamentu, w którym mieści się administracja prezydenta. W starciach rannych zostało ponad 900 osób, jedna osoba zginęła.

Premier Kirgistanu Kubatbek Boronow podał się do dymisji. Prezydent Sooronbaj Dżeenbekow, jak poinformował jego rzecznik prasowy, przebywa w Biszkeku i „kontroluje sytuację”. Wielokrotnie wzywał opozycję do dialogu, ale jak dotąd nie było oficjalnych negocjacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.