W Białymstoku powstanie meczet za saudyjskie pieniądze

Opublikowano: 09.02.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1990

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podjął decyzję o wydaniu zgody na budowę meczetu na terenie stolicy województwa podlaskiego. Obiekt zostanie sfinansowany za pieniądze Arabii Saudyjskiej, a powstanie przede wszystkim mimo krytycznej opinii miejscowych Tatarów, którzy zadeklarowali, że nie potrzebują nowego miejsca do modlitwy.

Koncepcja budowy islamskiego meczetu w Białymstoku pojawiła się już dwa lata temu. Dopiero teraz samorządowiec reprezentujący Platformę Obywatelską postanowił jednak wydać decyzję dotyczącą zezwolenia na tę inwestycję. Meczet powstanie więc przy ulicy Piastowskiej, pośrodku osiedla mieszkaniowego i w sąsiedztwie szkoły, praktycznie bez żadnej drogi dojazdowej.

Według dokumentów, meczet ma mieć blisko 14 metrów wysokości, natomiast z powodu braku wspomnianej drogi dojazdowej, miasto udzieliło muzułmanom „służebność gruntową na czas nieokreślony, polegającą na prawie przejścia i przejazdu”. Dodatkowo decyzja dotyczy także budowy „dominanty wysokościowej”, czyli najprawdopodobniej liczącego blisko 16 metrów minaretu.

Sprawa wzbudzała spore kontrowersje nie tylko wśród mieszkańców Białegostoku, ale także społeczności podlaskich muzułmanów, którą tworzą oczywiście Tatarzy. Uważają oni, że nowe „centrum kultury” nie jest im potrzebne, lecz innego zdania jest nieuznawany przez część wyznawców islamu mufti Tomasz Miśkiewicz. Nie ukrywał on zresztą źródła finansowania inwestycji, stąd będzie nim wsparcie ze strony Arabii Saudyjskiej.

Na podstawie: ddb24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Radek 09.02.2020 13:42

  @Masa, może byś napisał o co chodzi?

 2. LichoNiespi 09.02.2020 13:56

  Prezydent Bialymstoku napewno ma zone i byc moze 1 lub wiecej corek…i jaki on bedzie szczesliwy

 3. MasaKalambura 09.02.2020 22:38

  Rasa biała wśród muzułmanów przebywających w Polsce ostrożnie przeważa. Choć ostatnimi czasy nikt z ludzi nie wie na 100%.
  Nasi bracia Słowianie Południowi którzy byli pod zaborem tureckim i pozostali przy wierze we wszystkich proroków są jak my Polacy. Z wyglądu. Natomiast rodowici muzułmanie tatarscy są także rasą białą. Jakkolwiek rysy azjatyckie wprawne oko i ucho u części odnajdzie.
  Odpowiadając 77.

  Natomiast Radku,
  O budowie nowego obiektu opisanego tutaj wiem niewiele. Szczerze, to właśnie się dowiedziałem.
  O nieporozumieniu Tatarów polskich z Muftim RP wiadomo od lat, stąd wyważona reakcja społeczna miejscowych na wieści ze świata. To jakby budować nowy kościół. Pytanie, czy osiedle na którym jest budowa to osiedle z liczną diasporą zwaną Ummą. Jeśli bowiem jest to obiekt głównie z Ummy spoza miasta, to dojazd byłby wskazany. Inaczej nawiedzane co piątek miejsce bez wyznaczonego parkingu będzie solą w oku dla wielu.

  Mufti prawdopodobnie stara się jakoś zagospodarować fundusze; które chciał przeznaczyć na jeden z obiektów w Warszawie. Choć pewności nie ma. W każdym razie Ambasada AS jest na Wilanowie. Resztę Bóg wie najlepiej. A ja powiem więcej jesli zdobędę jaką wiedzę i jeśli ta wiedza komuś pomoże i nikomu nie zaszkodzi.

  Swoją drogą przypominam niedawną rocznicę rozdzielenia bliźniaków dzięki pieniądzom Króla AS.
  Szkoda, że aparat RP nie stanął wtedy na wysokości zadania i nie pozwolił temu staremu człowiekowi odwiedzić dzieci w miejscu ich zamieszkania; kiedy odwiedził Polskę. Pewnie król zbudowałby cosik i tam. A tak mamy centrum kultury. Mamy mieć. In sza Allah. Bóg raczy zdecydować.

 4. adambiernacki 09.02.2020 22:43

  Są to działania terrorystyczne i takie zgłoszenie do prokuratury powinno wpłynąć.

 5. Radek 10.02.2020 04:18

  @adambiernacki. Nie przesadzaj. Tak samo terrorystyczne jak budowanie kościołów w krajach nie chrześcijańskich. Na przykład w Indiach, czy Nepalu. Nawet ten meczet to lepsza sprawa, bo muzułmanie budują dla siebie. A kościoły budują aby “kupować dusze” i nawracać za pieniądze i przymusem.

 6. 3asterki 11.02.2020 21:45

  Z tego, co mi wiadomo, to zrezygnowano z budowy tego meczetu. Tu link na ten temat, oraz link do artykułu, na jakim opierał się najprawdopodobniej ten news tutaj:
  https://ddb24.pl/artykul/meczetu-duzego-nie-bedzie/892993
  https://ddb24.pl/artykul/prezydent-wydal-decyzje/889967

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.