W Belgii trwa debata nad kolejną liberalizacją aborcji

Opublikowano: 05.05.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 588

Belgijscy parlamentarzyści chcą pójść w ślady Francji i Luksemburga, które uznały aborcję za prawo kobiety usuwając ją ze swoich kodeksów karnych.

Decyzja federalnego parlamentu o rozpoczęciu debaty nad usunięciem aborcji z kodeksu karnego nastąpiła po zapoznaniu się z opinią publiczną, która generalnie wyraziła zgodę na taką zmianę w prawie. Minister zdrowia poparł takie działania.

Jest to spora zmiana w stosunku do sytuacji sprzed 28 lat, kiedy ówczesny belgijski król Baudouin w 1990 roku nie chcąc podpisać ustawy liberalizującej zasady przerywania ciąży, zgodził się na przejściowe, dwudniowe złożenie urzędu, aby ustawę mogli podpisać zastępujący go członkowie rządu. Król powołał się wówczas na swoje sumienie katolickie.

Dzisiaj nikt już nie ma podobnych obiekcji.

W Belgii, podobnie jak w Anglii i Walii, dopuszczenie się aborcji, poza (bardzo liberalnymi) wytycznymi państwa, jest przestępstwem, za które grozi kara pobawienia wolności. Równocześnie w tychże krajach aborcja jest zalegalizowana dla matek do 12 tygodnia od poczęcia dziecka.

W związku z ograniczeniami aborcji w Belgii ok. 500 kobiet rocznie podróżuje do Holandii, aby tam bezproblemowo dokonać aborcji w późniejszych fazach ciąży (po 12. tygodniu). „Belgia ma jeden z najniższych wskaźników aborcji, ale nadal jedna na pięć kobiet dokona aborcji w swoim życiu. Jest to część życia i procedura medyczna. To nie powinno wchodzić do kodeksu karnego,” twierdzi tymczasem Wim Van de Voorde, przedstawicielka lewicowej organizacji zajmującej się tzw. edukacją seksualną, czyli promocją aborcji czy antykoncepcji.

Wygląda na to, że postawa tego typu niebawem stanie się obowiązującym prawem w Belgii, która tym samym dołączy do rosnącego grona krajów zachodnich umożliwiających coraz łatwiejsze sposoby zabijania własnych dzieci.

Autorstwo: BT
Na podstawie: The Guardian
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 05.05.2018 14:21

    “Król powołał się wówczas na swoje sumienie katolickie. Dzisiaj nikt już nie ma podobnych obiekcji.”
    Czyli nikt nie ma sumienia? Czy może nie ma sumienia katolickiego? Czyli król jeszcze miał sumienie. No w sumie nie da się naukowo udowodnić sumienia, zatem go nie ma.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.