W Bangladeszu zabija się blogerów

Opublikowano: 11.08.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 308

Niloy Neel jest czwartym ateistycznym blogerem, zabitym w tym roku przez islamskich fundamentalistów w Bangladeszu.

Zaczęło się w lutym od Avijita Roya, pochodzącego z Bangladeszu amerykańskiego pisarza, zabitego maczetami w czasie wizyty w rodzinnym kraju. Potem, również maczetami, zabitych zostało kolejnych dwóch blogerów, piszących dla portalu Mukto Mona (Wolny Umysł), promującego racjonalizm i krytycznego wobec islamu.

Neel, który miał własnego bloga, z obawy przed zamachem przestał od jakiegoś czasu tam pisać, ograniczając się do pisania na Facebooku dla grona znajomych. Nie uratowało go to – sześciu morderców, udających osoby zainteresowane wynajęciem mieszkania, zasiekło go maczetami w jego własnym domu, zamknąwszy żonę w jednym z pokojów.

Neel występował do policji o ochronę, ponieważ otrzymywał liczne groźby śmierci. Nie dostał żadnej ochrony i policja Bangladeszu nie chciała komentować morderstwa. Jego morderców na razie nie znaleziono, wcześniej zatrzymano trzy osoby powiązane z poprzednimi zamachami. Odpowiedzialność za morderstwo wzięła na siebie po raz kolejny lokalna organizacja terrorystyczna, związana z Al Kaidą.

Zamordowani znajdowali się na liście 84 blogerów, którą dwa lata temu, po zabiciu blogera Ahmeda Rajiba Haidera, ugrupowania islamistyczne dostarczyły władzom Bangladeszu. Osoby na liście islamiści oskarżali o świętokradztwo i herezję, ponieważ „obrażały islam i Mahometa”, i żądali ich natychmiastowej egzekucji.

Władze oczywiście nie dokonały egzekucji blogerów, chociaż zdarzały się aresztowania. Kodeks karny przewiduje do 14 lat więzienia za rozpowszechnianie wiadomości fałszywych albo znieważających. Bloger Asif Mohiuddin został w 2013 zaatakowany na ulicy przez islamistów, ale przeżył, by w miesiąc później zostać aresztowanym za „znieważanie religii” – i jego blog został zamknięty.

Chociaż dwa skrajne ugrupowania islamistyczne zostały w Bangladeszu zakazane, od dwóch lat stale dochodzi tam do krwawych rozruchów i zabójstw. W czasie starć z policją w 2013 roku zginęło 50 demonstrantów, domagających się egzekucji ateistycznych blogerów, „obrażających islam”. W tym roku w antyrządowych demonstracjach zginęło 120 islamistów. Powstają kolejne rywalizujące ze sobą ugrupowania, deklarujące podporządkowanie Al Kaidzie lub Państwu Islamskiemu.

Jedna ze związanych z Al Kaidą organizacji opublikowała 15 maja ostrzeżenie, że zabijać będzie zarówno mężczyzn i kobiety, którzy obrażają Mahometa lub wypaczają islam, a są: pracownikami naukowymi, prawnikami, inżynierami, pisarzami, blogerami, politykami, aktorami, lekarzami.

W odróżnieniu do Pakistanu, Bangladesz jest państwem teoretycznie świeckim, ale jak powiedział przewodniczący tamtejszej organizacji aktywistów i blogerów, „jeśli rząd nie poradzi sobie z tą bezkarnością morderców, to zamieni nasz świecki kraj w kolejny Pakistan czy Afganistan”.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

mordercy pewnie wrócili do Francji, UK albo innej Szwecji

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

oooch co za paszkwil !
Islam to religia pokoju , dobroci, równouprawnienia, poszanowania życia i zdrowia, wolności wyboru,tolerancji ……