W archiwach odnaleziono „Pierwszą Apokalipsę Jakuba”

Opublikowano: 04.12.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 799

Bibliści z University of Texas w Austin, odkryli interesujący tekst chrześcijański, który pochodzi z pierwszych wieków naszej ery. Rękopis jest fragmentem apokryfów “Nowego testamentu” znanym jako „Pierwsza Apokalipsa Jakuba.”

Rękopis należy do wczesnej literatury chrześcijańskiej i został odrzucony przez Kościół jako heretycki. Manuskrypt został odnaleziony w archiwum Egypt Exploration Society na Uniwersytecie w Oxfordzie. Jest to część Biblioteki Nag Hammadi – zbiory starożytnych manuskryptów, odnalezione w 1945 roku w pobliżu egipskich osiedli Nag Hammadi.

Biblioteka zawiera teksty gnostyckiego chrześcijaństwa, które obejmowały mitologię i filozofię hellenistyczną i jest uważana przez ortodoksyjnych chrześcijan jako heretyckie nauczanie. Rękopis jest jednym z niewielu, napisanych w języku greckim. Większość tekstów Nag Hammadi to tłumaczenia w koptyjskim, które krążyły w hellenistycznym Egipcie.

Tekst z odkrytego apokryfu opisuje tajne objawienie Jezusa Chrystusa przekazane jednemu z jego 70 uczniów – Jakubowi, który według niektórych wersji, miał być nawet przyrodnim bratem Jezusa. Napisany w konwencji dialogu dokument opisuje co mesjasz mówił o królestwie niebieskim, przepowiada przyszłość i opisuje śmierć Jakuba. Rękopis jest również uzupełnione o opowieści o życiu i posłudze Jezusa.

Według naukowców, rękopis mógł być wykorzystywany do celów edukacyjnych i jest to model, na podstawie którego uczono się czytać i pisać. Wskazuje na to, że większość tekstu, napisanego schludnym, czytelnym pismem, miała również oznaczone sylaby, co jest nietypowe dla starożytnych manuskryptów.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 04.12.2017 20:29

    A tutaj jej treść dla zainteresowanych
    http://www.wtl.us.edu.pl/ssht/33/SSHT_33(2000)57-76.pdf

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.