W archiwach można fotografować

Opublikowano: 17.02.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 772

Od 15 lutego weszło w życie nowe zarządzenie regulujące zasady korzystania z archiwów państwowych. Użytkowników czekają zmiany, które z pewnością ich ucieszą.

Z 15 lutego 2013 roku Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych wprowadziła daleko idące zmiany w sposobie korzystania z archiwaliów. Od teraz, we wszystkich archiwach państwowych w Polsce, można nieodpłatnie i w sposób nieograniczony wykonywać samodzielnie fotograficzne kopie materiałów archiwalnych. Wykonane fotografie będą musiały mieć charakter niekomerycyjny. Coraz większą ilość dokumentów będzie można znaleźć również na stronie szukajwarchiwach.pl . Już dziś znajduje się tam blisko 4 mln skanów jednostek archiwalnych, głównie z Warszawy, Poznania i Lublina. Docelowo w pierwszym kwartale 2013 roku ma ich być ponad 6 mln. Zmianie ulegnie także proces rejestracji użytkowników. Od dziś wystarczą jedynie podstawowe dane osobowe, bez obowiązku wskazywania do jakich celów korzystamy ze zbiorów.

Zmiany wprowadzone przez Naczelną Dyrekcję od niedawna funkcjonują już w niektórych archiwach m.in. w Archiwum Akt Nowych i Archiwum Głównym Akt Dawnych. Jak czytamy na stronie NDAP nowe zarządzenie pozwoli: “znacznie usprawnić pracę badawczą oraz ograniczyć wydatki związane z usługą profesjonalnego reprodukowania dokumentów”. Od kilku lat historycy mogą korzystać również z coraz bogatszych zbiorów Bibliotek Cyfrowych. Być może za kilka lat prace historyczne będą mogły powstawać już bez wychodzenia z domu?

Opracowanie: Sebastian Adamkiewicz
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Il 17.02.2013 19:08

    Ciekawe kto bedzie mial dostep do archiwów bez logowania i czy zabezpieczenia pozyskania danych przez osoby nieuprawnione są wystarczająco dobre ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.