W amerykańskim Amazonie powstaje pierwszy związek zawodowy

Opublikowano: 03.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1369

Pracownicy nowojorskiego oddziału Amazona przegłosowali założenie pierwszego związku zawodowego w historii koncernu w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele związkowców zauważają, że firma pokazuje całkowity brak szacunku dla swoich pracowników, gdy jej właściciel Jeff Bezos wydał ogromne pieniądze na ubiegłoroczny lot w kosmos.

Głosowanie na temat utworzenia związku zawodowego odbyło się wczoraj w magazynie firmy w Nowym Jorku. Większość zatrudnionych poparła jego utworzenie, co można uznać za sukces aktywisty Christiana Smallsa. To właśnie on przed dwoma laty zorganizował strajk, bo jego koledzy z pracy, bojąc się jej utraty, przychodzili do magazynu mimo objawów zakażenia koronawirusem.

Smalls niedługo potem został przymuszony przez firmę do pozostania w domu, gdyż miał mieć styczność z zarażoną osobą. Zignorował on jednak nakaz i przyszedł na demonstrację pracowniczą, za co został zwolniony przez Amazon. Jego spór z koncernem toczy się od dwóch lat, natomiast w tym czasie wraz z innymi pracownikami złożył on wniosek do National Labor Relations Board o organizację wyborów związkowych w firmie.

Pierwszy w historii amerykańskiego Amazona związek zawodowy będzie nosił nazwę Amazon Labor Union. Głównym celem jego twórców jest oczywiście obrona praw pracowniczych, w tym również przymuszenie giganta do negocjacji na temat wdrażanych przez niego zmian.

Sean O’Brien, prezes Międzynarodowego Związku Kierowców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zapowiada z kolei zwiększenie nacisku na Amazona. Twierdzi on, że firma nie ma szacunku dla swoich pracowników, zaś jej prezes kosztem zatrudnionych organizuje sobie podróże w kosmos. Z tego powodu namawia on kierowców i pracowników magazynów do przyłączania się do jego związku zawodowego.

Najprawdopodobniej pracownicy zaczną zrzeszać się nie tylko w Nowym Jorku. Zatrudnieni w magazynach firmy w stanie Alabama także przygotowują się do przeprowadzenia referendum na temat utworzenia związku zawodowego.

Sam Amazon negatywnie odnosi się do powstawania organizacji pracowniczych. Komentując wyniki głosowania w Nowym Jorku firma stwierdziła, że „bezpośrednia relacja z przedsiębiorstwem jest dużo korzystniejsza dla pracowników”, a także skrytykowała wspomnianą federalną agencję National Labor Relations Board.

Na podstawie: TheGuardian.com, Reuters.com, ObserwatorGospodarczy.pl
Źródło: Autonom.pl

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 03.04.2022 14:37

    ludzie biedni wielbią bogactwo a nie bogatych, którzy nimi gardzą:)

  2. rici 03.04.2022 16:03

    Tu bym sie z toba emigrant nie zgodzil. Glupi ludzie wielbia bogactwo, i gardza innymi ktorzy go nie maja.
    Dla madrego nie ma znaczenia czy jest bogaty czy biedny.
    Spotkalem ludzi ktorzy nie mieli zadnego majatku i byli szczesliwi, a i spotkalem takich ktorzy mieli wszystko i byli nieszczesliwi, poniewaz chcieli miec wiecej , a juz nie wiedzieli co.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.