W Afganistanie rośnie produkcja opium

Opublikowano: 17.11.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 685

W Afganistanie znów uprawia się coraz więcej maku do produkcji narkotyków – alarmuje ONZ. Przedstawiciele Narodów Zjednoczonych przestrzegają też afgańskie władze, by szybko uporały się z przemocą wobec kobiet. Informacje te napływają na kilka tygodni przed zakończeniem misji NATO w tym kraju. Afganistan opuszczają też polscy żołnierze.

Pomimo obecności wojsk NATO oraz wysiłków międzynarodowych organizacji, w Afganistanie znów wzrósł poziom uprawy maku. To właśnie z niego wytwarzane jest opium. W ubiegłym roku poziom upraw był większy o 7 procent, a według szacunków ONZ, w tym roku będzie aż o 17 procent większy.

Jeśli nie poradzimy sobie z problemem narkotyków, afgańska gospodarka nie będzie w stanie się rozwijać – podkreśla przedstawiciel agendy antynarkotykowej ONZ Andriej Awetisjan. Eksperci przypominają też, że to właśnie pieniądze z opium są głównym źródłem dochodu talibów i innych grup zbrojnych w Afganistanie. Obecnie Afganistan wytwarza około 90 procent światowej produkcji opium.

Z kolei wysłanniczka ONZ do spraw kobiet Raszida Mandżu, która właśnie zakończyła wizytę w Afganistanie, alarmuje, że przemoc wobec kobiet i dziewcząt w tym kraju wciąż jest bardzo wysoka i wymaga zdecydowanych działań. Odpowiedzialność za przestępstwa, a także przekształcenie społeczeństwa i wzmocnienie roli kobiet powinny być głównym celem rządu Afganistanu, ale także społeczności międzynarodowej – podkreśliła Mandżu. Wizyta indyjskiej dyplomatki była pierwszą tego typu w Afganistanie od 9 lat.

W grudniu ma zakończyć się obecna misja NATO w Afganistanie. Od stycznia liczba żołnierzy zostanie zredukowana do około 12 tysięcy. Jest prawdopodobne, że z Afganistanu wyjedzie większość międzynarodowych organizacji działających tam od czasu obalenia talibów.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Takeahnase 17.11.2014 10:58

    Przed wprowadzeniem tam demokracji to bylo kilkanascie % swiatowego udzialu.

  2. Hassasin 18.11.2014 07:18

    Heroina przy metamfetaminie to mały Miki 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.