Wzrosła liczba spraw o podłożu rasistowskim
W 2014 r. zostały wszczęte 1062 nowe śledztwa, a do sądów trafiły 154 akty oskarżenia przeciw 228 osobom w sprawach o przestępstwa z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych – podała Prokuratura Generalna, podkreślając, że w ostatnich latach rośnie liczba takich spraw.
Z opublikowanego przez PG corocznego raportu wynika, że na taki wzrost postępowań w sprawach przestępstw popełnianych z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych wpływa przede wszystkim radykalne zwiększenie liczby zawiadomień, a co za tym idzie – dochodzeń i śledztw dotyczących czynów dokonanych przez Internet.
„Najczęściej podmiotem ataków były osoby pochodzenia żydowskiego, wyznania muzułmańskiego, następnie osoby o czarnym kolorze skóry, Romowie, Czeczeńcy, katolicy, Polacy, Ukraińcy i Rosjanie” – wskazano w raporcie prokuratury. Według danych w nim zawartych agresji wobec Żydów dotyczyło 207 postępowań, wobec muzułmanów – 188, osób rasy czarnej – 175, Romów – 167, Czeczeńców – 52, katolików – 46, Polaków – 39, Ukraińców – 26 i Rosjan – 22.
Rośnie również świadomość społeczna przestępczego charakteru takich zachowań, co ma wpływ na zwiększenie liczby zawiadomień o przestępstwie. Dlatego tych spraw jest kilkunastokrotnie więcej, niż jeszcze kilka lat temu – wskazał rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej.
Według PG w zeszłym roku łącznie w takich sprawach prokuratorzy prowadzili 1365 postępowań, w tym 1062 nowe. „Liczba postępowań prowadzonych w prokuraturach dotyczących przestępstw na tle rasistowskim w 2014 r., w porównaniu do lat ubiegłych, zdecydowanie zwiększyła się” – podkreśla PG, przypominając statystykę z poprzednich lat: w 2006 r. – 60 postępowań, w 2007 r. – 62, w 2008 r. – 123, w 2009 r. – 166, w 2010 r. – 182, w 2011 r. – 323, w 2012 r. – 473, a w 2013 r. – 835.
Na 1365 postępowań prowadzonych w 2014 r. aż 624 , czyli około 46 proc. spraw, dotyczyło przestępstw popełnianych z wykorzystaniem Internetu, 16 dotyczyło publikacji książkowych i prasowych, 34 sprawy dotyczyły przestępstw związanych z zachowaniem kibiców i sportowców na zawodach sportowych lub w związku z zawodami, 24 sprawy dotyczyły wydarzeń związanych z organizowanymi manifestacjami, zgromadzeniami, wiecami, 188 spraw (14 proc. ogółu) dotyczyło rasistowskich graffiti na murach, budynkach, ogrodzeniach itp., 6 spraw dotyczyło audycji radiowych i telewizyjnych, 89 – zdarzeń związanych ze stosowaniem przemocy wobec osoby, 108 dotyczyło wypowiadania gróźb wobec osoby, 35 – związanych było z pobiciami przez więcej niż jedną osobę. 44 sprawy – ze spowodowaniem uszkodzeń ciała u osoby pokrzywdzonej, 37 – z naruszeniami nietykalności cielesnej osoby, a 6 – z podpaleniami.
154 akty oskarżenia, jakie prokuratorzy w zeszłym roku skierowali do sądów, dotyczyły przestępstw popełnionych z wykorzystaniem Internetu (30 spraw), rasistowskich graffiti na murach, budynkach, ogrodzeniach (10 spraw), 4 sprawy dotyczyły zachowań osób podczas zgromadzeń i manifestacji, 3 – przestępstw związanych z zachowaniami kibiców lub sportowców podczas rozgrywek sportowych, a jedna sprawa dotyczyła publikacji książkowych i prasowych.
W 2014 r. zapadło 137 orzeczeń sądowych w sprawach z prokuratorskiego oskarżenia. W 107 sprawach zapadły wyroki skazujące wobec 147 osób. Sądy warunkowo umorzyły postępowanie w 19 sprawach wobec 24 osób. W 6 sprawach zapadły wyroki uniewinniające wobec 10 osób.
Jak wynika z raportu, umorzono 596 spraw – w zdecydowanej większości z powodu niewykrycia sprawców, głównie przestępstw popełnionych przez Internet i graffiti. W 299 sprawach odmówiono wszczęcia postępowania, uznając, że brak jest uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.
612 decyzji o odmowie wszczęcia lub umorzeniu śledztwa prokuratury wyższego rzędu badały w ramach nadzoru służbowego. 525 z nich, czyli około 86 proc., uznano za zasadne. Wbrew obiegowym opiniom prokuratorzy nie umarzali spraw z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu. W 2014 r. zapadła jedynie jedna decyzja z powołaniem się na taką przesłankę – podała PG w raporcie.
„Trzeba pamiętać, że przestępczość internetowa jest trudna w ściganiu, gdyż jest ona prowadzona często w oparciu o serwery znajdujące się w USA lub przy wykorzystaniu komputerów ogólnodostępnych, np. w bibliotekach. Z kolei sprawy graffiti dotyczą także ustronnych miejsc, gdzie nie ma monitoringu i trudno o dowody, które mogłyby być podstawą do stawiania zarzutów – wyjaśnił rzecznik Prokuratury. Dodał, że nadzór służbowy obecnie kwestionuje znacznie mniej decyzji prokuratorskich w takich sprawach niż przed kilku laty. Musimy pamiętać, że w sprawach tych najczęściej nie ma strony postępowania, czyli na decyzję prokuratora nie przysługuje zażalenie do sądu. Ale w związku z tym nadzór służbowy skrupulatnie kontroluje te decyzje” – poinformował.
Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl