W 2014 r. mogą się zmienić w Europie granice

Opublikowano: 16.12.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1186

„Paradą suwerenności” może zakończyć się dla Europy nadchodzący rok. Szkocja we wrześniu przeprowadzi referendum w sprawie niepodległości. Na listopad plebiscyt w tej samej sprawie został wyznaczony w Katalonii. Eksperci uważają, że za ich przykładem może pójść jeszcze kilka prowincji europejskich państw. I wysuwają paradoksalne na pierwszy rzut oka przypuszczenie: dzielenie Europy na „księstwa udzielne” może być korzystne dla Brukseli.

Głosowanie w sprawie niepodległości Katalonii zaplanowano na 9 listopada 2014 roku. Rząd hiszpańskiej prowincji podjął taką decyzję mimo bezpośredniego zakazu Madrytu. Deklarację o suwerenności parlament Katalonii uchwalił jeszcze na początku mijającego roku.

Szkocja przeprowadzi referendum o odłączeniu się od Wielkiej Brytanii 18 września przyszłego roku. Tam wszystko przechodzi spokojniej, niż u pełnych temperamentu Katalończyków. Londyn ze wszystkich sił stara się załagodzić zaostrzające się problemy narodowe: pozwolił na referendum oraz udzielił Walii pewnej gospodarczej autonomii.

Które stanowisko jest lepsze – twarde „nie” Madrytu czy nieokreślone „być może” Londynu – trudno powiedzieć. Ale raczej Katalończycy ze Szkotami staną się pionierami w europejskiej „paradzie suwerenności” – uważa politolog Leonid Sawin. “Myślę, że na razie problem będzie rozwiązywany bezpośrednio w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. A one mogą dać przykład innym ruchom. Nie chodzi nawet o to, na ile części będą się dzielić państwa – być może sama mapa Europy będzie się zmieniać. Została ona wyznaczona z pominięciem podziałów etnicznych. Na przykład, w Rumunii jest ogromne terytorium, zamieszkałe przez Węgrów. I Węgrzy stale apelują w tej sprawie. Z drugiej strony mogą być próby jednoczenia państw. Na przykład, w byłej Jugosławii są pewne próby przyłączenia Czarnogóry do Serbii.”

Przed problemami z regionalnymi przebłyskami tożsamości narodowej nie są nawet zabezpieczone europejskie olbrzymy – Francja i Niemcy. Paryżowi przykrości mogą dostarczyć, oprócz już wspominanej Korsyki, Alzacja i Lotaryngia. Berlin ma swoje własne problemy: nawet niektórzy wpływowi politycy uważają, że Bawaria już dawno powinna ogłosić niepodległość.

A w Brukseli dążenie narodów do samookreślenia się nie wywołuje negatywnych uczuć. Urzędnicy Unii Europejskiej już obiecali Katalończykom przyjęcie do Unii w przypadku ich zwycięstwa nad Madrytem. Takie same obietnice otrzymali Szkoci, Flamandowie pragnący oddzielić się od Belgii, mieszkańcy miast Północnych Włoch. W opinii niektórych politologów „epidemia” separatyzmu popierana jest przez Brukselę. Eurourzędnicy chcą w ten sposób otrzymać rzeczywiste dźwignie nacisku na największe wiodące kraje Unii Europejskiej. Przy obecnym systemie proporcjonalnym podejmowania decyzji w sumie 4 z 5 europejskich olbrzymów (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania) mogą narzucać swoją wolę pozostałym 23 państwom Unii Europejskiej. A rozdzielenie tych mocarzy na kilka mniejszych „historycznych” państw może znacząco zwiększyć sterowność nad zjednoczoną Europą. Wtedy aparat Unii Europejskiej odegra wreszcie bardziej realną rolę w ogólnoeuropejskiej polityce.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. dfg 16.12.2013 09:47

    To dość ciekawe w kontekście powyższego artykułu:
    http://www.youtube.com/watch?v=-t0S-jiezAM
    Jest tu mowa o geopolitycznych planach i ich wdrażaniu w życie. Są polskie napisy.

  2. obecny 16.12.2013 17:35

    Teraz czekamy na reakcję Śląska.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.