W 2011 roku zmieniła się ziemska grawitacja

Opublikowano: 07.12.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 680

Trzęsienie ziemi z 11 marca 2011 roku było najpotężniejszym zjawiskiem sejsmicznym, do którego doszło w ostatnich dziesięcioleciach. Było ono niezwykle silne i wywarło niewątpliwy wpływ na życie ludzi w stopniu dużo większym niż może się to wydawać. Naukowcy poinformowali właśnie, że trzęsienie Tohoku spowodowało nawet zmiany pola grawitacyjnego Ziemi.

Nie od dzisiaj wiadomo, że grawitacja ziemska nie jest jednorodna. Zależy w dużej mierze od kompozycji wnętrza planety. Gdy dochodzi do zmian w kształcie skorupy ziemskiej może to prowadzić do zmian grawitacyjnych. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy wypiętrza się duża część dna morskiego, co prowadzi do dyslokacji wody i nieuchronnej zmiany grawitacyjnej.

Właśnie coś takiego nastąpiło na uskoku Tohoku. Potężne wypiętrzenie spowodowało dyslokację Wysp Japońskich. Część z nich o kilka metrów obniżyła się względem poprzedniego poziomu morza. Urządzenia obserwacyjne wykryły też anomalię w jonosferze, która wystąpiła na krótko przed trzęsieniem. Od jakiegoś czasu prowadzi się takie analizy celem odnalezienia korelacji miedzy miejscowym podgrzewaniem się jonosfery a następującymi potem trzęsieniami ziemi.

Obserwacje z kosmosu wskazują na to, że zaraz po marcowym wstrząsie rozeszła się potężna fala akustyczno-grawitacyjna, którą zarejestrowały urządzenia z europejskiego satelity GOCE. Tego samego, który notabene niedawno zakończył swoją pracę spadając do oceanu. Nie bez wpływu jest też to, że tamto trzęsienie ziemi zmieniło oś ziemi, W sumie przesunęła się ona o 10 do 25 centymetrów. Taka zmiana może wywołać kołysanie Ziemi, co z pewnością również wiąże się z jakąś zmianą rejestrowanej lokalnie grawitacji.

Z informacji opublikowanych w “Journal of Geophysical Research” wynika, że zarówno satelita GOCE jak i amerykański GRACE, wykryły istotne zmiany lokalnego pola grawitacyjnego w okolicach Japonii. Naukowcy z niemieckiego instytutu geofizycznego DGFI sugerują, że konieczne są pogłębione badania, aby zrozumieć jak kształtowała się zmiana grawitacyjna po trzęsieniu japońskim. Jak twierdzą, na szczęście dzięki urządzeniom takim jak GOCE danych do analiz nie brakuje. Zwłaszcza interesujące jest śledzenie ewolucji zmian grawitacyjnych podczas kolejnych niskich przelotów europejskiej sondy badawczej.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Spliff 07.12.2013 11:26

    “Od jakiegoś czasu prowadzi się takie analizy celem odnalezienia korelacji miedzy miejscowym podgrzewaniem się jonosfery a następującymi potem trzęsieniami ziemi.”

    Tak właśnie działa HAARP, daleko nie trzeba szukać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.