Vincenta Lamberta poddano niedobrowolnej eutanazji

Opublikowano: 12.07.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 520

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims. We Francji trwają dyskusje na temat praw pacjenta i eutanazji.

W 2008 roku Vincent Lambert miał wypadek samochodowy ze strasznymi konsekwencjami. Doznał uszkodzenia mózgu i czterokończynowego paraliżu. Rodzice mężczyzny pozostającego w stanie wegetatywnym walczyli o jego życie. Żona Lamberta i część jego rodzeństwa natomiast byli temu przeciwni.

W poniedziałek sąd postanowił odłączyć Vincenta od aparatury podtrzymującej czynności życiowe.

„Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec. Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy, i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno” – oświadczyli rodzice Lamberta.

28 czerwca sąd przyznał lekarzom prawo do odłączenia Francuza od aparatury podtrzymującej życie. Mężczyznę wprowadzono w stan farmakologicznego uśpienia, a później odłączono od sztucznego karmienia i pojenia.

W sprawie śmierci Lamberta wypowiedział się Watykan: „Z bólem odebraliśmy wiadomość o śmierci Vincenta Lamberta. Modlimy się, aby Pan przywitał go w swoim domu i okazał swoją bliskość jego rodzinie oraz tym, którzy do końca okazywali mu pomoc z miłością i oddaniem” – czytamy oświadczeniu wydanym przez Biuro Prasowe Watykanu. „Przypomnijmy sobie i powtórzmy to, co powiedział Ojciec Święty, interweniując w tej bolesnej sprawie: Bóg jest jedynym Panem życia od początku do jego naturalnego końca i naszym obowiązkiem jest, abyśmy zawsze o tym pamiętali, nie poddając się kulturze odrzucenia.”

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. gajowy 12.07.2019 14:13

  Może i w jego oczac widać pragnienie życia ale zapewne nie w takim stanie. W tej sytuacji żadne rozwiązanie nie było satysfakcjonujące. Najlepiej wczesniej spisać swoją wolę na taki przypadek.

 2. lcoyote 12.07.2019 14:26

  Uważam, że “ludzka roślinka” już dawno powinna zostać od aparatury odłączona. Powinno tez w całej Europie powstać prawo umożliwiające eutanazję.
  Takie jest moje zdanie – a ten przykład francuski – to tylko wielka bzdura i ….

 3. Radek 12.07.2019 17:19

  W takich sytuacjach powinna najbliższa rodzina decydować, do tego jak nie ma zgody, lub jest ktoś kto chce się taką osobą opiekować, to powinien mieć prawo przejąć opiekę nad taką osobą. Co innego gdy ktoś potwornie cierpi. Do tego nigdy lekarze nie powinni zajmować się uśmiercaniem, albo do tego powinien być “eutanarzysta” czyli nowoczesna wersja kata, albo robią to osoby najbliższe które chcą pomóc osobie chorej w cierpieniu. Powinny mieć na tyle odwagi i siły. W każdym razie nie lekarz, ponieważ lekarz, to jest ktoś, kto za wszelką cenę powinien dążyć do wyzdrowienia pacjenta i jego jak najdłuższego życia. Tutaj jeszcze może być opcja, lekarz wie, że nie jest w stanie komuś pomóc, wtedy informuje najbliższych i oni mogą szukać gdzie indziej pomocy.
  Sądy nie powinny wydawać takich decyzji, ale to jest moje zdanie.

 4. lcoyote 13.07.2019 16:38

  @Radek
  piszesz “[…]ponieważ lekarz, to jest ktoś, kto za wszelką cenę powinien dążyć do wyzdrowienia pacjenta i jego jak najdłuższego życia […] może i dawniej tak było, że lekarz dotrzymywał przysięgi Hipokratesa – teraz to i dla lekarzy tylko BIZNES. znaleźć chorobę -by mieć klienta i na nim jak najwięcej zarobić. Ale to już inny temat niż ten dotyczący tego artykułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.