Veolia składuje izraelskie śmieci w Dolinie Jordanu

Opublikowano: 04.12.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Who Profits (Kto Zyskuje), projekt Izraelskiej Koalicji Kobiet na Rzecz Pokoju, ujawnił dowody na to, że firma Veolia bierze udział w wyrzucaniu izraelskich śmieci na wysypisko w Tovlan w okupowanej Dolinie Jordanu. Izraelskie władze cywilne potwierdziły to w odpowiedzi na wniosek projektu Who Profits na mocy ustawy o swobodnym dostępie do informacji.

W newsletterze Who Profits z 21 listopada 2011 czytamy, że według administracji cywilnej pozwolenia na wywożenie śmieci na wysypisko Tovlan posiada osiem izraelskich firm, wśród których znajdują się m.in TMM Integrated Recycling Services oraz YRAV Sherutei Noy 1985 – zależne od Veolii

Z informacji udzielonych przez władze cywilne wynika, że śmieci pochodzące z zakładów recyklingu odpadów w Izraelu oraz w rejonie Hiriya (na południowy wchód od Tel Awiwu) transportowane są na wysypisko Tovlan. Te zakłady recyklingu położone są w okolicach miejscowości HaSharon, Sgula, Haifa i Afula. Who Profits donosi, że:

– Śmieci wywożone na to wysypisko składają się ze stałych odpadów komunalnych, odpadów budowlanych, sterylizowanych odpadów medycznych oraz odpadów elektronicznych. Administracja cywilna wspomniała także, że nie udzielono pozwolenia na wywożenie tam odpadów niebezpiecznych.

– Przeciętna ilość produkowanych w Izraelu odpadów, która może być składowana na tym wysypisku, to 19 000 ton na miesiąc.

– Wysypisko Tovlan znajduje się na skradzionej palestyńskiej ziemi. Służy ono potrzebom mieszkańców Izraela. W świetle prawa międzynarodowego, Izraelowi nie wolno wykorzystywać okupowanych ziem dla wyłącznej korzyści własnej populacji cywilnej. Rezolucja 63/201 Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 28 stycznia 2009 jasno odniosła się do tej kwestii, wzywając “Izraelskie siły okupacyjne do zaprzestania wyrzucania wszelkiego rodzaju odpadów na okupowane terytoria palestyńskie, włączając w to Wschodnią Jerozolimę oraz okupowane syryjskie Wzgórza Golan, z powodu stwarzania poważnego zagrożenia dla ich zasobów naturalnych, a mianowicie zasobów wodnych i gruntowych, oraz wywoływania zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludności cywilnej.”

– W tym samym czasie firma Veolia kontynuuje swoje wsparcie dla izraelskiej okupacji, oferując swoje usługi izraelskiej armii. Według informacji podanych przez Who Profits w połowie sierpnia tego roku zależna od Veolii firma YRAV Sherutei Noy 1985 podpisała kontrakt na wywóz śmieci z baz izraelskiej armii w Dolinie Jordanu.

Opracowanie: Adri Nieuwhof
Tłumaczenie: Zuzanna Gillner
Źródło oryginalne: Electronic Intifada
Źródło polskie: Kampania Solidarności z Palestyną

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ