VAT na trumny = 8% , VAT na ubranka dziecięce = 23%

Opublikowano: 12.06.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 961

Posłowie PiS właśnie uznali, że wszystko jest OK, gdy podatek VAT na ubranka, buty i wózki dziecięce wynosi 23 proc., a podatek VAT na trumny wynosi jedynie 8 proc. Już podczas pierwszego czytania odrzucili oni bowiem projekt ustawy zgłoszony przez Kukiz’15, który obniżał stawki podatku VAT na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce z obecnych 23 do 5 proc. Za natychmiastowym odrzuceniem takiej propozycji głosowało aż 220 posłów PiS. Tylko 2 posłów tej formacji było odmiennego zdania. PiS = PO. Przynajmniej w kwestii podatku VAT.

Przypomnijmy – pod koniec 2011 roku rządząca wówczas ekipa PO-PSL zatwierdziła ustawę podnoszącą wysokość stawek podatku VAT z poziomu 7 do 8 proc. (w przypadku stawki preferencyjnej) oraz z 22 do 23 proc. (w przypadku stawki standardowej). Niedługo później (począwszy od 1 stycznia 2012 roku) ekipa PO-PSL zmieniła preferencyjną do tej pory stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci z 8 proc. do 23 proc.

Co istotne – posłowie PiS, kiedy byli w opozycji, głosowali przeciwko tym podwyżkom. Ich zdanie uległo jednak zmianie, kiedy pod koniec 2015 roku przejęli władzę w kraju. W listopadzie 2016 roku przeforsowali przyjęcie rządowego projektu o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który utrzymał podwyżkę podstawowych stawek podatku VAT z 7 na 8 proc. i z 22 na 23 proc. na kolejne 2 lata (do końca 2018 roku).

Z kolei we wrześniu ubiegłego roku Mateusz Morawiecki, pytany przez dziennikarzy co zrobi rząd z podwyższonymi stawkami VAT, kiedy okres ich podwyższenia minie, przyznał z rozbrajającą szczerością: “Nie mamy zamiaru obniżać VAT. Utrzymamy go na poziomie 23%”.

Jakby tego było mało w ubiegłym tygodniu posłowie PiS już w pierwszym czytaniu zdecydowali się odrzucić cztery projekty ustaw, które dotyczyły zmian w stawkach podatku VAT. Odrzucone zostały dwa projekty ustaw zakładające powrót do podstawowych stawek VAT (tj. 7 i 22 proc.) począwszy od 1 stycznia 2019 roku. Uznania w oczach posłów PiS nie znalazł też projekt PO, proponujący ujednolicenie stawki podatku VAT na szeroko rozumiane artykuły żywnościowe i owoce. PiS odrzucił również projekt klubu Kukiz’15, zakładający obniżenie stawki VAT na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce z obecnej stawki 23 proc. do 5 proc. Za odrzuceniem tego projektu głosowało łącznie 226 posłów, w tym 220 posłów z PiS.

Jaki płynie morał z działań PiS z ubiegłego tygodnia? Otóż dostaliśmy kolejne dowody na to, że w sprawie podejścia do naliczania podatku VAT partia Jarosława Kaczyńskiego nie różni się niczym od partii Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny. O ile kwestia walki z mafią VAT wychodzi im całkiem dobrze, o tyle kwestia obciążeń fiskalnych dla zwykłych ludzi nadal pozostawia wiele do życzenia.

Ma podstawie: Pap.pl, Forsal.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. cacor 12.06.2018 13:31

  Oczywiście, że podatek nie zostanie obniżony.
  A z czego myślicie, że jest finansowane 500 + ?
  Jak dobrze przeliczycie, to te 500+ na dobrą sprawę powinno nazywać się 330+ (reszta to VAT i podatek dochodowy,który z automatu wraca do kasy państwa, akcyzę pominąłem)

 2. cacor 12.06.2018 14:15

  tak, zgadza się – pominąłem, a tylko dlatego, że inflacja nie jest stała – tylko prognozowana.
  A VAT i PIT jest stałe i można łatwo wyznaczyć ich wartość w PLN.
  Odejmując jednak wspomnianą wyżej inflacje – możemy śmiało przyjąć, że sztandarowy program PiSu “500+” na koniec roku 2018 może nazywać się “300+”

 3. polach 12.06.2018 18:54

  Przykra prawda- matematyka nie kłamie za to pisowcy od początku mydlą Polakom oczy że niby są inni , dla nas itp.. a to tylko gra pozorów oraz gra na czas aby utrzymać stołki jak najdłużej.Polityka jaką obserwujemy od lat to nic innego, jak rozciągnięta w czasie grabież oraz niszczenie narodu Polskiego- myślą że tak można wiecznie, a to myślenie dla nich już staje się mało bezpieczne, ludzie mają dość i w końcu okupant dostanie w kość.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.