Valeo zatruwa powietrze, mieszkańcy blokują drogę

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 410

Dramat mieszkańców Skawiny trwa. Fetor topionego plastiku roznosi się po mieście z miejscowej prywatnej fabryki. Władze nie mają pomysłu, co z tym zrobić, a więc społeczeństwo bierze sprawy w swoje ręce.

Ludność małopolskiego miasta blokowała dziś rano główną drogę, prowadzącą do Krakowa. W efekcie trasa została zakorkowana, kawalkady stojących samochodów ciągnęły się kilometrami, aż za granice miasta. Wściekli kierowcy byli informowani, że winę za całą sytuację ponosi właściciel firmy Valeo, który od wielu miesięcy zatruwa powietrze w mieście.

Mieszkańcy Skawiny domagają się wczoraj nałożenia kary na firmę Valeo, produkującą części do samochodów, dodatkowych mechanizmów kontrolnych, w takiej wysokości, która zmusi kapitalistę do modernizacji zakładu. Uczestnicy protestu zwracali uwagę, że działalność przedsiębiorstwa utrudnia im normalne życie. Z kominów oprócz dymu unosi się po prostu smród, przypominający charakterystyczny zapach topionego plastiku. A firma znajduje się około kilometra od centrum Skawiny.

„Mamy dwa postulaty: zatrzymać smród i monitorować to, czym Valeo każe nam oddychać! Nie idziemy po to, żeby zamykać zakłady, nie idziemy po to, żeby likwidować miejsca pracy. Nie idziemy również po to, by później zasilić szeregi jakiejś partii politycznej” – pisali organizatorzy marszu ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. „Musimy wiedzieć, czym oddychamy, to nasze prawo. Musimy wymusić hermetyzację produkcji. Na razie nikt nie sprawuje nad tym kontroli. Nikt nie wie, ile sumarycznie wydobywa się toksycznych substancji z zakładów w mieście. To protest przeciwko tym, którzy nasze największe dobro, powietrze, mają za nic.”

„Od dwóch lat słyszymy, że zakład podejmuje działania, żeby zhermetyzować produkcję, czyli żeby nie śmierdziało, od dwóch lat słyszymy, że czyni działania, żeby wyeliminować zanieczyszczenia powietrza emitowane z tego zakładu. Nie mamy już czasu, nie chcemy czekać” – wyjaśnia Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. „Nie chcemy żyć w smrodzie” – podkreśla.

Podczas protestu wnoszono okrzyki: „Dość smrodu z Valeo!” i „Gdzie jest WIOŚ?”. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska twierdzi, że poziom zanieczyszczeń nie przekracza dozwolonych norm. Mieszkańcy przeprowadzili swoje badania, która wskazują, że dopuszczalny poziom przekroczony jest kilkukrotnie.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 4,38 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

13
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawid
Użytkownik
Dawid

I jestem jak najbardziej za takimi strajkami. Całą winę za smog zrzucają na obywateli, ale fabryki takie jak np. to Valeo są najczystszymi miejscami na ziemi i oczywiście jak zawsze wszyscy w urzędach są bezradni, no ciekawe dlaczego.

lboo
Użytkownik
lboo

@Bestia: “Widać 5 milionów Polaków, którzy opuścili polskę za pracą to zbyt mało by dać tym ciemniakom do zrozumienia, że potęga państwa tkwi w rozwoju, przemyśle.”

Taaaaa… I wszyscy oni wyjechali do krajów gdzie rząd i obywatele pozwalają na budowę każdej brudnej i śmierdzącej fabryki, a jedynym prawem pracownika jest prawo do pracy na rzecz swojego właściciela. :)

lboo
Użytkownik
lboo

@Bestia: “To zobaczymy co zrobisz jak w Polsce żadnej roboty nie znajdziesz. ”

Pojadę razem z Tobą, do Bangladeszu. Tam chyba już zrealizowali wszystkie Twoje pomysły. :)

lboo
Użytkownik
lboo

@Bestia: Ale po co się użerać z tumanami którzy nic nie rozumieją. Skoro jest kraj gdzie wszystko już zrobione. Jedź do Bangladeszu z Twoim podejściem czeka cię tam bogactwo i sława.
Tym różnisz się od tych protestujących, że gdy Tobie wydaje się że ktoś kradnie Twoje pieniądze to obwiniasz tych którzy nie podzielają Twoich poglądów.
A oni gdy ktoś kradnie ich czyste powietrze walczą o swoje.

lboo
Użytkownik
lboo

@Bestia: “Skoro im przeszkadza smród to niech sobie wyjadą do Bangladeszu, albo na wieś.”
Ale to Ty chcesz mieć gospodarkę na zasadach jakie zrealizowano w przykładowym Bangladeszu, więc czemu oni mają wyjeżdżać?

Powiedz że trolujesz, bo nie wierzę że myślisz to co piszesz :D

lboo
Użytkownik
lboo

@Bestia:
“Firma tam zawsze stała. Wiesz co to jest plan zagospodarowania przestrzennego?”

Hmmmm, czyli twierdzisz że zagraża Ci fanatyczna narzucająca się sekta żądająca świeżego powietrza?
Pewnie jeszcze wybudowali się tam w latach 70tych nie zważając na plan zagospodarowania przestrzennego obok firmy istniejącej tam od zawsze?

“Chce likwidacji podatów, urzędów miasta. Chce płatnych szkół, płatnej służby zdrowia.”
To wszystko i znacznie więcej znajdziesz w Bangladeszu. Bon voyage!

polach
Użytkownik
polach

Bestia:) zwykle bestie są głupie i w tym przypadku to się sprawdza czytając twe idiotyczne komenty…idź wdychać plastik wraz z mieszkańcami to zrozumiesz jaki tępy pajac jesteś…
Życzę ci aby koło twego domu jeszcze ubojnie postawili albo wysypisko, to wtedy powiesz widziały gały co brały..

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Bestia mówisz że ludzie są dla ciebie przeszkodą , ograniczają twoje zyski ? ” Tylko, żeby później ci ludzie nie wychodzili na ulicę i nie darli ryja, że nie mają pieniędzy na przeżycie.” Wystarczy tym ludziom udział własny DOK na życie , a osobiste, to honorarium dodatkiem z twórczej pracy ludzi. Dochód Odnawialny Kredyt równy każdemu. Sami ludzie wiedzą co jest potrzebne i niepotrzebne do życia ,np. smród z fabryki przez który życie ludzi staje się nieznośne . Wysiedlisz ludzi ,albo likwidujesz fabrykę smrodu . Tworzymy NASZYM jedno prawo ludzi ! Nie , ich wyborem tworzone prawo ludzkiej niedoli ? Nie wybieraj swoich katów! Ja wybieram zawsze siebie , przed innymi.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Bestia jeśli życie polega li tylko na przeżyciu ,to pier-dolę takie życie !

Fenix
Użytkownik
Fenix

Przyjęcie odpowiedzialności za siebie, to odpowiedzialność zbiorowa . Odpowiedzialność państwa , to nieodpowiedzialność zbiorowa.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Mówisz że nie było tam ludzi i powstała fabryka w której roboty pracowały ? Ludzie zaczęli budować domy gdy już śmierdziało z fabryki ? ” Weźcie odpowiedzialność za swoje czyny “? Odpowiedzialnie jest zamknąć fabrykę , bo wszyscy tego chcą , i zmienić profil ,technologie wytwarzania produktu , likwidując tym samym smród palonego plastiku.

Piron
Użytkownik
Piron

Feniks!! dyskusja z Bestią jest jałowa i bezsensowna, to tak jakbyś mówił do leżącego głazu. Pisałem to wcześniej i jeszcze raz to powtórzę, cytat:

Przyglądam się niektórym nickom i mam wrażenie że te osoby są tu tylko po to aby na każdym kroku “mącić wodę”, przecież, nikt nikogo tutaj na siłę nie trzyma, swoją frustrację można wyładować na tysiącach innych portali na których administratorzy mają w nosie kulturę wypowiedzi, hejterstwo czy etykę.

Piron
Użytkownik
Piron

Bestio jeśli się obraziłeś moim porównaniem (do głazu) to cię bardzo przepraszam, problem w tym że ty od dłuższego czasu, obrażasz nie tylko mnie ale i innych użytkowników tego wspaniałego portalu, ciągłym i bezsensownym “mąceniem wody”, nie wiem jaki masz w tym cel?, ale wiec że w treści którą właśnie czytasz zawarłem prostą łamigłówkę, aby sprawdzić twój szacunek do innych użytkowników. Ciekawi mnie co napiszesz w odpowiedzi? lub czy w ogóle odpowiesz?. Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam.