Uznany reżyser z Iranu za kratami

Opublikowano: 11.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 980

Filmowcy protestowali przeciwko brutalności policji. Dziś są w więzieniu. Grożą im wysokie kary. Świat artystyczny protestuje.

Irański filmowiec i laureat Berlinale Mohammed Rassulof oraz jego kolega po fachu Mostafa Al-Ahmad zostali aresztowani pod zarzutem podburzania ludu. Zarzuca się im, że zagrozili porządkowi publicznemu, wystosowując apel do władz o powstrzymanie się od stosowania przemocy. Irańskie władze zarzucają Rasuulofowi także współpracę z przeciwnikami reżimu.

Filmowiec włączył się w protest wywołany nieudolną akcją ratunkową władz. W maju na południowym zachodzie kraju w mieście Abadab zawalił się pasaż handlowy. W wyniku katastrofy budowlanej zginęły 43 osoby. Tragedia wywołała gniewne protesty. Manifestanci chcieli w ten sposób okazać solidarność z ofiarami. Służby odpowiedziały na demonstracje gazem łzawiącym, strzałami ostrzegawczymi oraz aresztowaniami. Rasoulof kierował grupą irańskich filmowców, którzy opublikowali list otwarty, żądając od sił bezpieczeństwa „złożenia broni” w obliczu „korupcji, kradzieży, nieefektywności i represji” towarzyszących katastrofie. Apel Rassulofa i Al-Ahmada poparło ponad siedemdziesiąt osób z irańskiego przemysłu filmowego.

Obaj reżyserzy zostali aresztowani za „podżeganie do niepokojów i zakłócanie bezpieczeństwa psychicznego społeczeństwa” – podaje agencja informacyjna IRNA.

Rasoulof zdobył nagrodę Złotego Niedźwiedzia 2020 dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Zło nie istnieje”, zdobył również wyróżnienia w Cannes i na innych festiwalach.

Wrócił do Iranu w 2017 roku, gdzie zakazano mu kręcenia filmów i podróżowania poza granice kraju po tym, jak został oskarżony o „propagandę przeciwko systemowi”. 49-letni Rassulof jest w kraju uważany za filmowca dysydenta. Mimo zakazu pracy udawało mu się kręcić filmy. Sam mieszka na przemian w Teheranie i Hamburgu.

Dwóch irańskich producentów filmowych Kaveh Farnam i Farzad Pak wydało za pośrednictwem dystrybutora Kino Lorbera oświadczenie, w którym potępili aresztowania i potwierdzili fakt, że obaj filmowcy są obecnie przetrzymywani w nieznanym miejscu.

Przeciwko aresztowaniu zaprotestowali twórcy na Berlinale. „To szokujące, że artyści są więzieni za pokojowe zaangażowanie przeciwko przemocy” – ogłosili zarządzający Berlinale, Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. Wezwali oni władze Iranu do natychmiastowego uwolnienia obu reżyserów.

Polskie media informują o aresztowaniu w Iranie prof. Macieja Walczaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Władze Irańskie zarzucają mu szpiegostwo. Jego los jest niepewny. Naukowiec przybył do Iranu jako turysta.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.