Uzbecy są zainteresowani osiedlaniem się w Polsce

Opublikowano: 12.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1735

Dziennik „Rzeczpospolita” nawołuje do wprowadzenia ułatwień w zatrudnianiu imigrantów z Uzbekistanu. Obywatele tego muzułmańskiego państwa mają być bowiem zainteresowani przyjazdami do Polski, a jednocześnie wciąż nie mają szczególnie wygórowanych oczekiwań dotyczących poziomu wynagrodzenia.

Do szerszego otwarcia polskich granic dla uzbeckich imigrantów zachęca Magdalena Sobańska-Cwalina z Fundacji Instytut Studiów Azjatyckich i Globalnych im. Michała Boyma. Na łamach gazety przytacza ona między innymi dane Instytutu Prognozowania i Badań Makroekonomicznych Republiki Uzbekistanu.

Wynika z nich, że kraj ten w dużej mierze uzależniony jest od przekazów pieniężnych pochodzących od Uzbeków pracujących zagranicą. W ubiegłym roku ich globalna wartość miała wynieść blisko 8,1 mld dolarów, natomiast 70 proc. z wysłanych pieniędzy pochodziło z Rosji. Ma tam bowiem pracować około miliona przybyszy z Uzbekistanu.

Wspomniana uzbecka instytucja zauważa jednak, że wśród obywateli Uzbekistanu rosnącą popularnością cieszą się inne kierunki emigracji. Wymienia więc wśród nich m.in. Polskę, Czechy, Bułgarię, Litwę, Francję, Niemcy czy Wielką Brytanię.

Sobańska-Cwalina w swoim tekście przytacza dane Urzędu ds. Cudzoziemców. Obecnie w naszym kraju na podstawie pozwoleń o pracę przebywać ma blisko 3,1 tys. obywateli Uzbekistanu, podczas gdy jeszcze na początku zeszłego roku odpowiednie dokumenty posiadało tylko 1,8 tys. Uzbeków.

Zwiększone zainteresowanie wizami pracowniczymi odnotowuje zresztą polski konsulat w Uzbekistanie. „Rzeczpospolita” utyskuje jednak na bariery uniemożliwiające polskim przedsiębiorcom pozyskiwanie większej ilości uzbeckich imigrantów. Problem ten ma przede wszystkim dotyczyć branż opierających swoją działalność o pracę sezonową. Do tego dochodzi też kwestia uznawania dyplomów z uczelni Uzbekistanu.

Jednocześnie w tekście można przeczytać, że „Uzbekistan dysponuje nadwyżką kadry pracowniczej, o wciąż niezbyt wygórowanych oczekiwaniach co do wynagrodzeń”, dlatego też „warto przyjrzeć się, czy w Uzbekistanie są pracownicy, którzy mogą wypełnić luki na polskim rynku pracy”.

Autorstwo: MM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 12.05.2022 14:47

    A co ma do powiedzenia Magdalena Sobańska-Cwalina z Fundacji Instytut Studiów Azjatyckich i Globalnych? Czy ktos sie pyta spoleczenstwo czy chcemy wygladac jak Szwecja czy Francja? Jak ktos chce sobie zatrudnic Uzbeka czy Ukrainca niech robi to na wlasna reke. Emigracyjna polityka Polski jest zla, utrudnia sie powroty Polakow zamieszkalych za granica, a sprowadza sie obcych kulturowo spleczenstow ktore z czasem zostaje w kraju wprowadza swoje prawo, staje sie rozczeniowe dochodzi do konfliktow spolecznych ktore pokazuja na przykladize Francji ze do niczego dobrego to nie prowadzi. Polak niedlugo bedzie sie czul nie jak u siebie ale w jakism egzotycznym kraju. Polska jest montownia Europy i potrzebuje pracownikow ale czy to powioduje ze Polak jest bogatszy-nie, bezpieczniejszy-nie, czy ma lesze zycie-nie. Wiec po co to wszystko?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.