Uwaga! Te antyimigracyjne memy to ściema!

Kilka dni temu BBC opublikowało historię demaskującą fotografię, która rzekomo przedstawiała uchodźcę z Syrii jako członka ISIL. Zdjęcie obiegło Internet, po tym jak media podały, że ISIL przemyca bojowników w sam środek Unii Europejskiej ukrywając ich pomiędzy uchodźcami. Historia jednak okazała się fałszywa. W rzeczywistości bowiem fotografia przedstawia po prostu byłego żołnierza Wolnej Armii Syrii.

To nie jedyny mem tego rodzaju. Jest ich mnóstwo. Krążą po mediach społecznościowych i są udostępniane przez ludzi, o których mieliście pewnie lepsze zdanie.

Pokazuje to smutną prawdę o tym, że ludźmi można bardzo łatwo manipulować, a wielu z nich jest najprawdopodobniej rasistowskimi idiotami, którzy nakręcają twórców memów i świadomie wypełniają Internet obłudą i fałszem. Spędziłem wczorajszy wieczór probując przebrnąć przez skrajnie prawicowe pomyje wylewane na Facebooku. Ciekaw byłem, ile z memów było bzdurą, ile po prostu wyjęto z kontekstu nadając im odwrotne znaczenie. Oto, co odkryłem…

Headline na zdjęciu mówi: „Słyszałem, że mogę dostać darmowe sterydy w Anglii!”

A puenta jest taka: „Pomóż proszę nakarmić i udzielić schronienia temu biednemu, bezbronnemu uchodźcy. Nie bądź rasistą i wpuść mnie!”

Szczególnie dziwnym pomysłem jest to, że uchodźcy nie są ofiarami wojny, lecz są kulturystami, którzy wpadli do nas pozwiedzać i się zabawić. Drażnią nas swoim niepokojącym i agresywnym zachowaniem spowodowanym przez anaboliki. Oczywiście w domyśle rozumiemy, że powinni przecież użyć swoich imponujących bicepsów przeciwko bombom Assada.

Powyższe fotografie krążą na „Facebooku” na skrajnie prawicowych stronach, takich jak English Defence League (EDL ma ponad 3000 udostępnień), Sputh East Alliance (radykalnie prawicowy odłam EDL) i Pegida UK.

Jak można było przewidzieć, fotografie te zostały kompletnie wyjęte z kontekstu. Jeśli dokładnie poszperamy w sieci odkryjemy, że powyższe i poniższe zdjęcia zostały zrobione już w 2013 roku przez pewnego fotografa na Wyspach Bożego Narodzenia u wybrzeży Australii.

Wszystko staje się jasne, gdy spojrzymy na zdjęcie poniżej:

Widzicie żółty napis na niebieskim kombinezonie? Tam jest napisane: „Australijska Odprawa Celna – Ochrona Granic”.

Powszechnym pomysłem jest też to, że uchodźcy źle się zachowują po przyjeździe do Europy, że wszczynają burdy z policją. To ma sugerować zdjęcie poniżej.

A jednak, okazuje się, że zdjęcie to wykonano w 2013 roku, czyli sporo przed obecnym kryzysem.

UCHODŹCY TO TCHÓRZE, KTÓRZY ZOSTAWILI ŻONY I DZIECI NA PASTWĘ LOSU

Nagłówek głosi: „Jedź na wojnę, zostaw kobiety i dzieci w bezpiecznym miejscu”.

Puenta: „Jedź do bezpiecznego kraju, zostaw kobiety i dzieci na wojnie.”

Sporo memów usiłuje skompromitować uchodźców w Europie, przedstawiając ich jako tchórzy, którzy zostawili swoje żony i dzieci w strefach ogarniętych wojną.

Powyższa fotografia – zrobiona przez dziennikarza Reutersa, która pojawiła się na stronie „CBC News”) pokazuje grupę mężczyzn serdecznie witanych w Niemczech, którzy dosłownie przed chwilą przybyli specjalnymi pociągami do Monachium.

Jednak mem, który został z tego zrobiony przedstawia dwie fotografie. Na jednej widzimy jakichś żołnierzy gdzieś na pustyni (nasuwa się skojarzenie, że są to Amerykanie w Iraku), a na górze tej fotografii możemy przeczytać: „Jedź do strefy ogarniętej wojną. Zostaw kobiety i dzieci w bezpiecznym kraju”. Poniżej jest druga fotografia ze wspomnianymi już mężczyznami-uchodźcami, a pod nią podpis: „Jedź do bezpiecznego kraju. Zostaw kobiety i dzieci w środku działań wojennych.”

Korciło mnie, żeby przyjrzeć się sytuacji dokładniej i zobaczyć, kto jeszcze był w tłumie – może ktoś, kogo nie widać na fotografii? Kliknąłem w filmik i obejrzałem w całości. Oto sceny które wyciągnąłem z filmu, a których mem już nie uwzględnił.

Ewidentnie sfałszowane zdjęcia.

Powyższą fotografię znalazłem na „Facebooku”, na profilu „Pegida UK”. To jest brytyjski odłam ulicznego ruchu zorganizowanego przeciwko muzułmanom, którego podwaliny powstały w Niemczech w zeszłym roku. Na ich profilu można znaleźć zaproszenie na protest maszerujących ulicą Downing Street, 19 września, czyli w tę sobotę. Protest ma być wyrazem przeciwko otwieraniu się Wielkiej Brytanii na – jak to ujęto – „kompletnych nieznajomych.”

Można by pomyśleć, że ktoś, kto naprawdę nienawidzi uchodźców, będzie orientował się, skąd przybywają imigranci. Ale najwyraźniej nie ma zielonego pojęcia. Otóż wyżej pokazany na fotografii statek, który w komentarzach opisuje się jako „storpedowany”, jest w gruncie rzeczy z roku 1991 i ukazuje kilka tysięcy Albańczyków płynących do Włoch.

Ta fotografia wygląda na starą – ewidentnie jest zrobiona na kliszy. Czy ci rasistowscy handlarze memów naprawdę nie mogą się bardziej postarać? Zaczynam się zastanawiać, czy ludzie którzy to udostępniają, chcą po prostu wierzyć we wszystko? Bo jeśli tak, to nawet stara klisza ich nie przekona.

INWAZJA ISIL NADCIĄGA

Powyższa fotografia pochodzi od Britain First, skrajnie prawicowej grupy, która bardzo aktywnie działa w sieci i produkuje takie memy, że z dużym prawdopodobieństwem nawet twój dziadek udostępniłby je na „Facebooku”. Powyższe zdjęcie – jak opisuje to Britain First – przedstawia grupę 2000 bojowników ISIL, która właśnie w tej chwili zmierza do twojej małej, angielskiej mieściny.

Jednak, gdy dobrze poszperamy w Internecie, znajdziemy tę właśnie fotografię zrobioną w 2013 roku przez Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców z ONZ, która przedstawia wysiedleńców syryjskich przekraczających rzekę Tygrys, by dostać się do Iraku.

UCHODŹCY BAWIĄ SIĘ WYŚMIENICIE W LUKSUSOWYCH HOTELACH

Napis, jako wypowiedź Muhammada, na zdjęciu po lewej: „Będąc w Anglii, czuję się jak nowo narodzony…”

Podpis pod zdjęciami: „Bezdomni, zasłużeni dla kraju Brytyjczycy powinni otrzymać domy zanim przydzieli się je azylantom. Udostępnij, jeśli się z tym zgadzasz!”

W zeszłym miesiącu po tym, jak gwałtownie wzrosła liczba uchodźców próbujących się dostać do Wielkiej Brytanii z Calais, media doniosły o przepełniających się ośrodkach dla uchodźców i pobycie pozostałych uchodźców w brytyjskich hotelach.

Myśl o tym, że azylanci zostają w pensjonatach w miejscowości Wigan, była nie do zniesienia dla niektórych rasistów! Uważają oni bowiem, że ludzie uciekający z Syrii i Erytrei powinni być ukarani za to, ze rząd nie potrafi zapewnić odpowiedniego wsparcia bezdomnym weteranom wojennym… Kilka tygodni później Pie – skrajnie prawicowa grupa – oraz Mash Squad – grupa chuliganów futbolowych powiązanych z EDL – zaczęli zniechęcać azylantów do korzystania z ich usług hotelowych poprzez propagowanie fałszywych recenzji na temat ich hoteli.

Zwolennicy tego pomysłu zamieszczali swoje zmyślone recenzje na TripAdvisor, szkalując uchodźców i krytykując hotele za ich przyjmowanie.

Oto, co napisali na swoim profilu na „Facebooku”: „Mamy kilka sposobów na oskubanie tego skorumpowanego systemu… Jednym z nich jest to, że będziemy oczerniać każdy hotel, który przyjmie uchodźców, pisać niepochlebne recenzje, mówić, że oni kradną, że robią zadymy… Ludzie, zróbmy to! dajcie nam znać o hotelach, które ich przyjmują, a my będziemy niszczyć ich reputację, aż się wycofają. Nikt nie będzie chciał płacić za hotele, w których są ludzie, którzy za nie nie płacą w ogóle. Możemy zniszczyć, co chcemy.”

Recenzje od razu zaczęły się pojawiać w sieci. Znalazłem jedną użytkowniczkę, Natalie S., która napisała dwa posty tego samego dnia na temat dwóch róznych hoteli, jeden w Stockport, drugi w Cardiff. Oba posty były niezwykle wrogie wobec zatrzymujących się tam uchodźców.

Oto, co Natalie S. napisała na temat jednego hotelu: „Nie wiem, co się do cholery dzieje z tym hotelem, ale przepełniony jest na maxa imigrantami, którzy nawet nie mówią po angielsku. Dużo podróżuję w sprawach biznesowych i szczerze mówiąc jest to dla mnie uciążliwe. Płacimy za hotel, chcąc świętego spokoju, a tutaj…”

W drugim poście pisze: „Nie chcesz mieć do czynienia z tym hotelem. Nie jestem rasistką, ale ten hotel był dosłownie przepełniony imigrantami kłócącymi się non stop w korytarzach, wielu z nich paliło, to wszystko budziło we mnie jakąś grozę. Nie zostałabym tam jeszcze raz, o nie, nie ma mowy. Pokoje wyglądają jakby były żywcem przeniesione ze starych czasów, wystrój jest po prostu okropny.”

Czy Natalie S. była zwolenniczką Pie i Mash Squad? Czy może jednak była zatroskanym brytyjskim gościem hotelowym, który spędził noc zarówno w Stockport, jak i w Cardiff? Ciężko jest to udowodnić, ale dziennik Daily Mail najwyraźniej wydaje się być przekonany.

UCHODŹCY TO TERRORYŚCI

Powyższą fotografię znalazłem na stronie „EDL”. BBC zdemaskowało pierwszą fotografię, ale na pewno wkrótce tego typu „wirusów” pojawi się więcej.

Patrząc na obie fotografie nie jest ważne, czy to ten sam facet, czy nie. Pierwszy wniosek jaki się nasuwa jest taki, że ten mężczyzna jest na pewno terrorystą i dżihadystą. Jednak, nie mamy dowodu na to, kto walczył z kim, kiedy ta fotografia została zrobiona. A jeśli nawet walczył, to jego mundur wskazuje na to, że mógł być byłym żołnierzem dla YPG – kurdyjskiego, niezwiązanego z islamem ugrupowania walczącego przeciwko ISIL w Syrii.

Nie jest to w pełni bezdyskusyjne, ale bojownicy ISIL raczej noszą czarne mundury i zakrywają swoje twarze.

Ten obrazek został stweetowany przez redaktora naczelnego libańskiej stacji radiowej radio Sawt Beirut International – która oznajmiła, że mężczyzna był kurdyjskim żołnierzem.

Krotko podsumowując, powinniśmy dokładnie sprawdzić memy skierowane przeciwko uchodźcom, zanim w nie uwierzymy i zaczniemy się nimi karmić.

Autorstwo: Philip Kleinfeld
Tłumaczenie: Natalia Wilk
Źródło oryginalne: VICE.com
Źródło polskie: MediumPubliczne.pl