Utrzymana decyzja o aresztowaniu
IZRAEL. Sędzia wojskowy potwierdził czteromiesięczny administracyjny nakaz zatrzymania dla palestyńskiego uczonego Ahmada Qatamesha. Decyzja zapadła w wyniku zamknięcia przewodu sądowego, przy czym ani Ahmad Qatamesh, ani jego adwokat nie mieli dostępu do dowodów przedstawionych przeciwko niemu. Decyzja wygasa z dniem 2 sierpnia 2011r., ale może zostać przedłużona na czas nieokreślony.
Ahmad Qatamesh otrzymał 3 maja administracyjny nakaz zatrzymania na czas 6 miesięcy, podpisany przez dowódcę Sił Obronnych Izraela na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izraelska Agencja Ochrony Państwa zażądała jego aresztowania na podstawie rzekomych dowodów na jego aktywną działalność w Ludowym Froncie Wyzwolenia Palestyny, czemu on konsekwentnie zaprzecza.
Administracyjne nakazy zatrzymania podlegają rozpatrzeniu przez sędziego wojskowego w ciągu 8 dni. W przypadku Ahmada Qatamesha sędzia nie wydała decyzji aż do 19 maja, kiedy to skróciła areszt z 6 do 4 miesięcy. Przyznała, że oryginalne postanowienie z 3 maja zawiera błędy rzeczowe oraz było przeznaczone dla innego aresztowanego i jedynie zostało zaadoptowane dla potrzeb sprawy Ahmada Qatamesha. Niemniej jednak doszła do wniosku, że z powodu tajnych dowodów wysuniętych przez Agencję Ochrony Państwa podtrzymuje areszt ze względów bezpieczeństwa. Adwokat Qatamesha zamierza złożyć odwołanie, ale nie będzie to łatwe, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie ma wglądu do dowodów przeciwko jego klientowi.
Sprawa Ahmada Qatamesha roi się od opóźnień – izraelska Agencja Ochrony Państwa nie stawiła się na rozprawę 12 rozprawę, podczas której miało dojść do ujawnienia tajnych informacji stanowiących podstawę zatrzymania Ahmada Qatamesha. Sprawa została odroczona do 15 maja, ale ostateczną decyzję wydano dopiero cztery dni później.
Amnesty International obawia się, że może on być zatrzymany za pokojowe wyrażanie swoich poglądów politycznych, a wówczas należałoby go uznać za więźnia sumienia. Pomimo tak długiego czasu od aresztowania do ostatecznej decyzji sądu w tej sprawie, Ahmad Qatamesh był przesłuchiwany przez nie więcej niż 10 minut.
Źródło: Amnesty International Polska