Usunięto awarię w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Opublikowano: 04.01.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 155

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej udało się usunąć wyciek promieniowania. Ukraińskie władze poinformowały, że sytuacja znajduje się pod kontrolą dopiero po tym, jak sprawą zainteresowała się MAEA.

Ukraińscy inspektorzy oświadczyli, że incydent nie był poważny. Jednak jeszcze 28 grudnia jeden z liderów DRL powiedział, że awaria w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zwiększyła poziom promieniowania 17-krotnie. Potwierdzają to również dokumenty ukraińskiego MSN, które trafiły do prasy.

Eksperci uznali, że wyciek nastąpił podczas próby zamontowania bloków produkcji Westinghouse. Według nieoficjalnych danych, Ukraina kontynuuje w pośpiechu przestawianie elektrowni atomowych na paliwo jądrowe Westinghouse. Zdaniem specjalistów, jego zastosowanie w ukraińskich elektrowniach z radzieckimi reaktorami jest niezwykle niebezpieczne. Paliwo produkowane przez amerykańską firmę wielokrotnie było niższej jakości niż to, które wykorzystuje się w reaktorach radzieckiej konstrukcji WWER-1000.

Ponadto firma Westinghouse próbowała namówić Czechy, aby przestawiły się na amerykańskie paliwo, jak Ukraina. Czechy próbowały zamienić rosyjskie paliwo jądrowe na amerykańskie, ale po wielu technicznych problemach zrezygnowały z tego.

Tymczasem MAEA obarczyła ukraińskie władze odpowiedzialnością za awarię. Władze Ukrainy odpowiadają za bezpieczeństwo w elektrowniach atomowych, w tym w kwestii wyboru paliwa. Takiego zdania jest przede wszystkim zastępca dyrektora generalnego MAEA Aleksander Byczkow.

Źródło: Głos Rosji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o