Ustawa zakazująca mowy nienawiści w internecie jeszcze powróci

Opublikowano: 25.11.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 942

Koalicja grup walczących w Kanadzie z mową nienawiści wobec środowisk żydowskich, muzułmańskich, sikhijskich, indiańskich i ciemnoskórych nawołuje rząd federalny do kontynuowania prac nad ustawą C‑36. Ustawa ta, mająca na celu zwalczanie mowy nienawiści w internecie, została zaproponowana w parlamencie, ale nie przeszła ścieżki legislacyjnej z powodu rozwiązania parlamentu. Następnie liberałowie w czasie kampanii wyborczej obiecywali, że zajmą się tą sprawą w ciągu 100 dni.

Ustawa była krytykowana przez konserwatystów, którzy obawiali się, że ograniczy wolność wypowiedzi lub będzie trudna do egzekwowania.

Ministerstwa dziedzictwa narodowego i sprawiedliwości mówią, że kontynuują prace nad tematem. Rzecznik prasowy ministra dziedzictwa Pablo Rodrigueza przekazał, że w ostatnich miesiącach prowadzono konsultacje zastanawiając się, nad właściwym podejściem do sprawy. Rząd przymierza się też do utworzenia specjalnej agencji, która zajmowałaby się nienawiścią i szkodami wyrządzanymi w internecie.

Coalition to Combat Online Hate, składająca się z przedstawicieli organizacji żydowskich, muzułmańskich, sikhijskich, indiańskich i broniących praw ciemnoskórych, obawia się, że przygotowywanie ustawy przeciągnie się w czasie i temat straci swój priorytet. W liście adresowanym do ministrów sprawiedliwości i dziedzictwa narodowego organizacje apelują o szybkie uchwalenie ustawy. Dodają, że ustawa jest potrzebna, ponieważ media społecznościowe nie są w stanie uregulować się same z siebie. “Każdego dnia Kanadyjczycy są wystawieni na ogromną ilość nienawistnych treści”. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych i wywodzących się z mniejszości rasowych.

Ustawa C‑36 ma wprowadzać poprawki do Canadian Human Rights Act poprzez dodanie nowej zmienionej wersji kontrowersyjnej sekcji, która została usunięta w 2013 roku jako naruszająca prawo do wolności wypowiedzi. Proponowana zmiana zawierałaby wąską i precyzyjną definicję mowy nienawiści. Do tego ustawa wprowadzałaby zmiany w Kodeksie Karnym i kodeksie sprawiedliwości dotyczącym młodzieży. Zapisy ustawy odnosiłyby się tylko do osób zamieszczających w internecie nienawistne treści, a nie do właścicieli platform, na których te treści się pojawiają.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.