Ustawa wiatrakowa nie obniży cen prądu

Opublikowano: 09.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2243

Dzień, w którym Sejm uchwalił nowelizację ustawy o SN i ustawy wiatrakowej jest zły dla Polaków — powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który jako jeden z 27 posłów głosował „przeciwko” tej ustawie. 214 było „za”, a 209 „wstrzymało się” od głosu.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy wiatrakowej. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków.

Sejm odrzucił też wszystkie 14 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Według autorów noweli, posłów PiS, ma ona wypełnić kluczowy “kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Nowelizacja stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela trafi teraz do prezydenta.

„To zły dzień dla Polaków, jeśli chodzi o decyzje, które zapadły w Sejmie – z dwóch powodów. Po pierwsze ustawa o SN wyszantażowana przez Unię Europejską. Uleganie szantażystom to zły pomysł – czy to jeśli chodzi o relacje między państwami, czy też chodzi o relacje w życiu codziennym. A ta ustawa jest realizacją szantażu; to uderzenie w polską suwerenność, w polską konstytucję i polskie sądownictwo” – powiedział minister sprawiedliwości.

Pytany, czy Polskę stać na to, by nie płynęły do niej pieniądze z KPO Ziobro odpowiedział, że SP wzywała prezydenta Andrzeja Dudę do zainicjowania debaty na temat kosztów środków z KPO. „Solidarna Polska wzywała prezydenta do zainicjowania debaty na temat kosztów środków z KPO. Chodzi o to, czy nas stać na to, by płacić tak ogromny kredyt, drogi kredyt, jakim jest KPO” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Lider Solidarnej Polski wskazał, że ustawa wiatrakowa nie zagwarantuje niższych rachunków za energię elektryczną. Wskazał, że nasz kraj jeszcze bardziej uzależni się od gazu. „Natomiast jeśli chodzi o ustawę wiatrakową, która ma zdaniem jej zwolenników, być gwarancja tańszego prądu i polskiej suwerenności energetycznej, to obie te tezy są nieprawdą. Prąd będzie droższy, energia będzie droższa, a Polska – jeszcze bardziej uzależniona od gazu, bo taki jest skutek przyjęcia rozwiązań promujących wiatraki” – ocenił Ziobro.

Według niego oczywiście zarobią na tym producenci tych technologii, którzy nie są z Polski, tylko z najbogatszych krajów UE i na pewno zacierają ręce. „My mamy inny pogląd na temat wad elektrowni wiatrowych, wyższych kosztów prądu płynących z tego powodu i innych alternatywnych rozwiązań z zakresu energii zielonej” – dodał lider Solidarnej Polski.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: GazetaPrawna.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bboyprezes 10.02.2023 07:53

    Już przy sankcjach na Rosję widać jak wiatraki uratowały kraje zachodnie przed zwyżkami cen prądu. Nie uratowały, a te wiatraki ile już lat tam stawiają i w jakich ilościach? Inwestorzy zdecydowali, że już nie będą finansować tych rozwiązań to teraz gdzie indziej źródełko musi być i nas będą doić.

  2. Doctor Who 10.02.2023 17:49

    Odstawienie w kąt tak nieefektywnej technologii mogłoby spowodować zbyt szybki rozwój gospodarczy. Nie byłoby kogo ratować socjalem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.