Ustawa o rozszerzeniu 500+ gotowa

Opublikowano: 17.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 192

Ustawa o 500+ na każde dziecko w rodzinie jest już gotowa i powędrowała do Sejmu. Niestety, jest problem z innym czołowym projektem socjalnym rządu – jednorazowym świadczeniem emerytalnym. Okazuje się, że aż 100 tys. osób w odpowiednim wieku może nie być uprawnionych do jego otrzymania.

Polski rząd przyjął projekt nowej ustawy gwarantującej prawo do świadczenia z programu Rodzina 500+ również rodzinom z tylko jednym dzieckiem. To potwierdzenie zapowiedzi, które padły w lutym z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów przekazał wczoraj projekt ustawy do Sejmu. Szef rządu dumnie zapowiedział, że rozszerzone 500+ nie tylko podwyższy dzietność, wspomagając demografię kraju, lecz i przyczyni się do “długofalowego rozwoju Polski”.

“Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego” – podkreśliła wczoraj Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. “Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci”.

Jeżeli parlament przyjmie projekt, a prezydent go podpisze, rozszerzone 500+ wejdzie w życie 1 lipca i wtedy również będzie można zacząć składać wnioski elektronicznie. Pierwsze wypłaty świadczenia na pierwsze dziecko będzie można otrzymać po rozpoczęciu nowego okresu rozliczeniowego, czyli od 1 października. Od 1 sierpnia przyjmowane będę wnioski w postaci papierowej. Rafalska poinformowała też, że rodziny, które złożą wnioski o rozszerzenie świadczenia lub o przyznanie go po raz pierwszy, po 1 października otrzymają należną kwotę z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Wcześniej przyjęta już została ustawa o dodatkowej emeryturze, czyli “trzynastce” stanowiącej kolejną z kluczowych obietnic socjalnych PiS w roku wyborczym. Projekt czeka tylko na podpis prezydenta. Jak jednak donosi “Rzeczpospolita”, w praktyce aż 100 tys. emerytów może nie doczekać się jej wypłaty, o ile nie podejmie w tym celu specjalnych kroków. Dodatkowe świadczenie nie przysługuje bowiem osobom, w przypadku których wypłata emerytur będzie zawieszona w dniu 30 kwietnia.

W przeważającej większości problem dotyczy osób, które skorzystały z rządowej reformy wieku emerytalnego i złożyły do ZUS wnioski o obliczenie należnych im kwot emerytur, ale oficjalnie nie zrezygnowały z pracy, bo chciały się tylko dowiedzieć, na co mogą liczyć i ewentualnie dostać legitymację emerycką. Teraz, aby liczyć na zapowiadaną na maj jednorazową wypłatę “trzynastki” w wysokości 888 zł netto, muszą przed 20 kwietnia złożyć wypowiedzenie z pracy przynajmniej na jeden dzień.

Autorstwo: PJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Rząd wie jak skomplikować ludziom życie ,wszechobecna biurokracja ” złożyć wypowiedzenie z pracy przynajmniej na jeden dzień” Normalnie , emeryta uprawnienia przez legitymacje. Tak jak, obywatela uprawnienia przez dowód osobisty .