Ustawa o podatku dla bogatych łamie konstytucję

Opublikowano: 30.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 889

Rządowa ustawa opodatkowania stawką 75 proc. dochodów osobistych przekraczających 1 mln euro jest sprzeczna z francuską ustawą zasadniczą – twierdzi Rada Konstytucyjna. Organ ten pełni funkcję kontroli konstytucyjności w tutejszym systemie prawnym. Rada orzekła, że podatek uderzyłby w pary małżeńskie, w których jedno z małżonków zarabia powyżej miliona, podczas gdy nie objąłby tych par, w których oboje zarabiają po niecałym milionie.

Projekt stanowił jedną z głównych obietnic, które obecny prezydent, François Hollande, poczynił w trakcie swojej kampanii wyborczej. Niektórzy bogaci Francuzi przeprowadzili się za granicę, aby uniknąć oddawania fiskusowi trzech czwartych części dochodów, przekraczającej milion euro.

Aktor Gérard Depardieu kupił dom w Belgii i zapowiedział, że zrezygnuje z francuskiego obywatelstwa. Premier Jean Marc Ayrault skomentował to słowami: “To naprawdę żałosne. Płacenie podatków jest aktem patriotyzmu i prosimy bogatych, aby uczynili szczególny wysiłek dla swojego kraju.” Depardieu w odpowiedzi napisał do niego list otwarty, w którym wyjaśnił: “Wyjeżdżam, bo uważa Pan sukces, bycie twórczym i talent za podstawę do sankcji.” Założyciel największej sieci supermarketów we Francji, Edouard Leclerc, powiedział, że podejście rządu do bogatych przypomina retorykę Rewolucji Francuskiej 1789 roku i spowoduje ucieczkę wielu najwięcej zarabiających.

Po decyzji Rady rząd dokona zmian w treści ustawy i ponownie go przedłoży do zaopiniowania.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. goldencja 30.12.2012 12:18

    @wiktor, podatki i zmuszanie kogokolwiek do wydawania prywatnych pieniędzy doprowadza kraje do ruiny.

  2. fugazi 30.12.2012 14:48

    goldencja:podatki pozwalają krajom funkcjonować.Błąd logiczny. Każdy,kto godzi się na funkcjonowanie państwa z definicji godzi sie na podatki.Do ruiny doprowadza przyjęcie chorego systemu ekonomicznego,rozrost korupcjogennego pojmowania “prywatności” i mafijne układy.
    wiktor-x:dobrze myślisz.Krok dalej to “starzejący się” pieniądz-odejście od systemu odsetek i inflacji na rzecz pieniądza,który swą naturą wymusi obieg a nie zamrażanie i akumulację kapitału.

  3. saal 30.12.2012 23:57

    Zmuszanie z reguły nie wróży nic dobrego i rzadko ma pozytywne skutki. Trzeba ułatwiać inwestowanie, tak aby trzymanie pieniędzy nie opłacało się, bo łatwo byłoby je powiększyć. Wszelkie patologie rodzą się z rozrośniętej własności “państwowej”, która konkuruje na nierównych warunkach z prywatną.

  4. goldencja 01.01.2013 13:39

    @fugazi “podatki pozwalają krajom funkcjonować” – nie krajom a rządom, a to różnica. Wystarczyłby jeden podatek. Podatki dochodowe rujnują gospodarkę tak jak ZUSy. Nie ma tu błędu logicznego. Mafijne układy to masz teraz, bo koncerny kupują sobie ustawy, które wykańczają małe i średnie firmy, a przez to społeczeństwo. Zgadzam się, że dobrze by było, żeby pieniądz został uwolniony – ale nie na siłę. Przedsiębiorcy nie są idiotami, gdyby były warunki do inwestowania, gdzie wiesz że owoców Twojej pracy nie rozkradną banki i państwo, to pieniądz natychmiast poszedłby w ruch. Wyobraź sobie wprowadzenie 75% podatku dla najbogatszych i wpływ tego na inwestycje. Wyobraź sobie ile wówczas pieniędzy zostałoby zamrożonych.

  5. goldencja 01.01.2013 13:41

    @wiktor “75% podatku dla środków powyżej 1 mln euro zamrożonych na kontach” – nie sądzę. Jeśli myślisz, że pieniądze można zamrażać tylko na kontach, to się mylisz.

  6. fugazi 01.01.2013 15:26

    Mylisz pojęcia.Podatki nie oznaczają zamrożenia środków.wręcz przeciwnie.Burżuje zamrażają kapitał na swoich kontach.Podatki są niezbędne do istnienia państwa,to logiczne.Ale żeby to wszystko hulało niezbędna jest zmiana systemu.

  7. fugazi 01.01.2013 15:30

    goldencja:Podatki pozwalają funkcjonować społeczeństwu,nie tylko rządowi.Gdzie brałaś lekcje?To podatki pozwalają na istnienie edukacji,kultury,służby zdrowia,policji i całej reszty. Syf zawdzięczamy bandzie oszustów i złodziei,nie samej koncepcji podatku.

  8. fugazi 01.01.2013 16:24

    saal:bardzo grzecznie przyjąłeś jedynie słuszną indoktrynację neoliberalną.Właśnie mamy absolutną wolność od przymusu prywatyzacji jako cudownego leku a “rozrośnięta własność państwowa” tak zgwałciła prywatną,że nie mamy ani przemysłu,ani energetyki,ani bankowości…Brawo.Zdał Pan!Następny etap kariery:eurodeputowany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.