Ustawa C‑36 uczyni z Kanady kraj totalitarny

Opublikowano: 28.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2031

Liberałowie przedłożyli projekt ustawy C‑36 o zwalczaniu nienawiści w Internecie, zmieniający kanadyjski kodeks karny i Canadian Human Rights Act.

Ustawa C‑36 pozwoli każdemu wystąpić przed sądem za zgodą Prokuratora Generalnego, jeśli obawia się, że inna osoba popełni przestępstwo „motywowane uprzedzeniami lub nienawiścią ze względu na rasę, pochodzenie narodowe lub etniczne, język, kolor skóry, wyznanie, płeć, wiek, niepełnosprawność psychiczną lub fizyczną, orientację seksualną, tożsamość lub ekspresję płciową lub jakikolwiek inny podobny czynnik”. Osoba obawiająca się może zachować anonimowość. Sąd może jej przyznać zadośćuczynienie za te obawy w wysokości 20 tys. dolarów kanadyjskich.

Nienawiść jest zdefiniowana w ustawie jako „emocja, która wiąże się z obrzydzeniem lub oczernianiem i która jest silniejsza niż niechęć lub pogarda”, ale nienawiść nie jest wzbudzana wyłącznie dlatego, że „dyskredytuje, poniża, rani lub obraża”. Ponadto projekt ustawy zmieniłby kanadyjską ustawę o prawach człowieka, aby uczynić „dyskryminacyjną praktyką” komunikowanie mowy nienawiści za pośrednictwem Internetu, gdzie „może podsycać obrzydzenie lub oczernianie jednostki lub grupy osób na podstawie zakazanej dyskryminacji”.

C‑36 to poprawiona wersja kontrowersyjnej ustawy, która została uchylona w 2013 roku w wyniku krytyki, że narusza prawa do wolności słowa.

Projekt ustawy poprawi proces składania skarg przez ofiary nienawiści, umożliwiając im złożenie formalnej skargi do Kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka. „[Ustawa] pozwoliłaby każdemu podjąć działania, jeśli doświadczy nienawiści w Internecie” – powiedział Attorney General David Lametti „Nienawiść w Internecie jest rzeczywistością… C‑36 to ważny pierwszy krok do uczynienia naszego internetowego placu publicznego tak bezpiecznym, jak plac publiczny, po którym codziennie chodzimy”. Lametti powiedział, że ustawa zapewni możliwość dotarcia do osób zagrożonych radykalizacją i zapewnił, że „nigdy nie pozwoli na igranie z naszym bezpieczeństwem narodowym”.

Zdaniem krytyków ustawa narusza podstawowe zasady prawne, jak domniemanie niewinności i stwarza de facto sądy kapturowe, w których skazywać będzie można ludzi za ich domniemane poglądy. Pozwala ona ministrowi spraw postawić przed sądem dowolną osobę, której wypowiedzią ktoś inny poczuł się obrażony, przeciwników politycznych partii rządzącej nie wykluczając.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.