USA zwiększą kontyngent wojskowy w Polsce

Opublikowano: 02.06.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 131

Obecnie w Polsce stacjonuje około 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Prawdopodobnie zostanie on zwiększony o kolejne 1000 osób – poinformowała w piątek gazeta „Financial Times”.

Według źródła, na które powołuje się gazeta, rozmowy między Warszawą a Waszyngtonem na temat rozszerzenia amerykańskiej obecności w Polsce weszły w finalną fazę.

Strony zamierzają też doposażyć swoje siły, w tym specjalnego przeznaczenia. Planowane jest również utworzenie w tym kraju wspólnego centrum treningowo-szkoleniowego.

Jak poinformował „Financial Times”, w trakcie negocjacji zrezygnowano z pomysłu polskiego prezydenta Andrzeja Dudy utworzenia w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej. Miałaby się ona nazywać „Fort Trump” na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Amerykańscy wojskowi będą stacjonować w kilku obiektach na terytorium Polski. Źródła gazety podały, że Amerykanie na długo zagoszczą w Polsce, tak jak domagały się tego polskie władze.

Porozumienie o współpracy wojskowej może zostać podpisane 12 czerwca podczas spotkania Dudy z Trumpem w Waszyngtonie. Według „Financial Times” termin może zostać przesunięty na wrzesień, jeśli strony będą potrzebowały więcej czasu na uzgodnienie szczegółów. Podczas wizyty w USA Duda m.in. odwiedzi jedną z amerykańskich baz wojskowych oraz poruszy kwestię zakupu przez Polskę myśliwców piątej generacji F-35.

Osobnym punktem w agendzie energetycznej ma być wizyta Andrzeja Dudy w obszarze instalacji LNG w Luizjanie, w której uczestniczyć będzie również sekretarz energii Rick Perry. Kolejnym tematem rozmów będzie budowa w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej.

Polsko-amerykańskie rozmowy na temat zwiększenia obecności wojskowej USA na terytorium Polski toczą się od jesieni ubiegłego roku, gdy podczas wizyty Dudy w Waszyngtonie po raz pierwszy pojawiła się inicjatywy budowy „Fortu Trump”. Warszawa zadeklarowała chęć wydania 1,5-2 mld dolarów na stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla amerykańskiej bazy. Minister obrony Polski Mariusz Błaszczyk powiedział w środę, że rozmowy w sprawie zwiększenia amerykańskiego kontyngentu w Polsce weszły w finalną fazę. Obecnie w tym kraju na zasadzie rotacji stacjonuje brygada pancerna, w skład której wchodzi około 3,5 tys. żołnierzy, a także wielonarodowy batalion NATO liczący około 1000 osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Go home bastards ! Polują na nasze złoża na mazurach wyceniane na 900 mld USD.

Ryszard
Użytkownik

No i co nam to da ? NIC ! W razie konfliktu amerykanie pierwsi się wycofają. Chyba że USA nasz poprze w tym konflikcie. A może to być tylko konflikt z Rosją. Wtedy jednak stałby się to konflikt światowy a to jest niemożliwe żeby USA ryzykowało coś takiego bez premedytacji. Zatem ich obecność tutaj jest bez sensu. Polska żeby była bezpieczna to musi zwiększyć PKB na obronność do 5% i zbroić się po zęby wraz z próbami uzyskania broni atomowej.

Doctor Who
Użytkownik
Doctor Who

Przypominam, że między granicami Rosji i USA jest ok 85 kilometrów. To cieśnina Beringa. Tu nie chodzi o konflikt między nimi. W tamtym miejscu mogą prowadzić swój konflikt tak jak chcą. Tu chodzi o okupację Europy.