USA wstrzymują pomoc dla Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu

Opublikowano: 18.06.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 278

Prezydent USA spełnił swoją groźbę. Zamrożone zostaną transfery setek milionów dolarów, kierowane dotąd do państw, których rozwój gospodarczy był i jest hamowany przez mocarstwowe działania Waszyngtonu. Powód? Niewłaściwa, zdaniem Trumpa polityka migracyjna.

Sankcję będą dotyczyć Salwadoru, Gwatemali oraz Hondurasu. Od ubiegłego roku Donald Trump krytykował rządy tych krajów za zbyt liberalną politykę migracyjną. Co dokładnie kryje się za tym zarzutem? Waszyngton uważa, że granice państw Ameryki Środkowej są nieszczelne, czego skutkiem są kolejne karawany uchodźców maszerujące przez Meksyk na terytorium amerykańskie.

W październiku ubiegłego roku, po tym jak Trump po raz pierwszy zagroził wstrzymaniem pomocy, rządy ubogich państw Ameryki Środkowej wysyłały oddziały wojska na tereny graniczne, aby żołnierze wyłapywali i zwozili z powrotem do miast ludzi, którzy próbowali przedostać się do Meksyku, a następnie do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Zła sytuacja materialna pchała jednak do ucieczki coraz większe grupy obywateli. W efekcie procesów migracyjnych nie udało się powstrzymać (warto wspomnieć, że za pierwszą falą imigracji najprawdopodobniej stały organizacje Sorosa, które zachęcały do migrowania i nawet rozdawały pieniądze na podróż – przypis WM).

Donalda Trumpa nie obchodzą jednak dramatyczne okoliczności. Administracja prezydenta zamierza przenieść do innego programu finansowego 370 mln USD wsparcia dla państw Ameryki Środkowej. Pomoc w takiej kwocie zaakceptował wcześniej Kongres. Ponadto urzędnicy Trumpa planują zawiesić 180 mln USD dodatkowego wsparcia dla państw regionu, co zostało zatwierdzone przez izbę jeszcze w planie na rok fiskalny 2017. Żadne z tych środków nie zostały jak dotychczas przekazane.

Plan Trumpa, jak wskazują komentatorzy, spotka się prawdopodobnie z „twardą opozycją” w Kongresie zarówno ze strony Demokratów jak i części Republikanów. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, że odcinanie pomocy dla państw, które mierzą się z problemami głodu oraz przestępczości jest okrutne. Podkreślają, że przyniesie skutki odwrotne od zamierzonych, dodatkowo pogarszając kondycję gospodarczą Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali, co przełoży się na spotęgowanie zjawiska migracji.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Krokodylowy
Użytkownik
Krokodylowy

Fajnie. Wstrzymali pomoc dla krajów tzw. trójkąta północnego, z których ludzie uciekają bo wcześniej skorumpowane proamerkańskie marionetkowe rządy tych krajów (skąd ja to znam) przyczyniły się do ekstremalnego wzrostu przestępczości w tych państwach. Ludzie nie uciekają tylko z powodu biedy ale też wszechobecnych gangów, które jakiś czas temu zaczęły siłą wcielać w swoje szeregi nawet dzieci z lokalnych społeczności.

Cosmo
Użytkownik

I tak oto po raz kolejny USA (jak i ich zwasalizowane bananowe republiki) padają ofiarą polityki USA. Zaklęte koło. Całe szczęście, że jesteśmy suwerennym państwem i lokalną potęga militarno ekonomiczną. Uffff.