USA wprowadziły sankcje wobec władz Syrii

Opublikowano: 19.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 299

STANY ZJEDNOCZONE, SYRIA. Administracja USA nałożyła sankcje ekonomiczne na rząd prezydenta Syrii Baszara al-Assada. Zdaniem obserwatorów, to sygnał zmiany dotychczasowej ugodowej polityki Waszyngtonu wobec jego dyktatury. Sankcje są odpowiedzią na brutalne tłumienie przez syryjski reżim od dwóch miesięcy demonstracji antyrządowych. W jego wyniku – jak podają organizacje obrony praw człowieka – zginęło ponad 700 ludzi.

Na podstawie zarządzenia prezydenta Baracka Obamy i amerykańskiego Ministerstwa Skarbu zamrożono aktywa posiadane w bankach USA przez prezydenta Assada i sześciu jego najbliższych współpracowników. Są wśród nich m.in.: wiceprezydent Faruk esz-Szaraa, premier Adel Safar i minister spraw wewnętrznych Mohammad Ibrahim esz-Szaar. Jednocześnie Amerykanom i firmom amerykańskim zakazano dokonywania jakichkolwiek transakcji biznesowych ze wspomnianymi osobami. Sankcje mogą mieć niewielkie znaczenie praktyczne, ale stanowią ważny krok w celu politycznej izolacji reżimu Asada.

Sankcje, wymierzone osobiście przeciw Assadowi, komentatorzy odbierają jako oznakę zaostrzenia dotychczasowego dość pojednawczego kursu USA wobec reżimu syryjskiego.Na początku niepokojów w Syrii, gdy policja krwawo tłumiła protesty uliczne, sekretarka stanu Hillary Clinton powiedziała, że Ameryka uważa Assada za “reformatora”.

Administracja USA długo nie potępiała brutalności reżimu. Zdaniem komentatorów w USA, przyczyną tej powściągliwości były obawy, że po ewentualnym obaleniu Assada władzę w Syrii obejmą siły, które będą prowadziły politykę bardziej antyamerykańską i antyizraelską. Spekulowano też, że Waszyngton liczy wciąż na pomoc syryjskiego dyktatora we wznowieniu dialogu izraelsko-palestyńskiego. Po wybuchu protestów polityka ta spotykała się z coraz silniejszą krytyką. Argumentowano między innymi, że Syria jest domniemanym sponsorem międzynarodowego terroryzmu.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Zdjęcie: Zeinab Mohamed
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. blackeyed 19.05.2011 11:45

    A co z Izraelem? Czy USA popiera ludobójstwo Palestyńczyków? W końcu czemu nie, Indian sami załatwili. I skoro Palestyńczycy, to lud semicki – czy nie jest to antysemityzm?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.