USA wpisały izraelskiego „Pegasusa” na czarną listę

Opublikowano: 05.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1066

Skuteczność, z jaką izraelski program szpiegowski „Pegasus” wykrada wszelkie dane ze smartfonów, jest tak duża, że Stany Zjednoczone postanowiły uznać go za zagrożenie dla swoich interesów.

Stworzony przez firmę NSO Group „Pegasus”, szpieguje zarówno najpopularniejsze światowe komunikatory, jak Messenger i WhatsApp, jak i dyski twarde z danymi największych światowych koncernów, takich jak Microsoft, Apple, Google, Amazon i Facebook.

To amerykańskie korporacje, o największej wycenie giełdowej spośród wszystkich globalnych firm. Nic więc dziwnego, że USA obawiają się tego, że obce mocarstwa mogą wykradać dane, które do tej pory zapewniały rynkową przewagę temu państwu.

Właśnie z tego względu Pentagon oraz Departament Handlu postanowiły wpisać NSO Group oraz opracowany przez nią system na „czarną listę”. Z powodu stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pochodzącej z Izraela firmie zostanie radykalnie ograniczony dostęp do amerykańskich technologii. To rząd USA będzie od teraz wydawał zezwolenia na eksport komponentów, których firma NSO Group może używać do udoskonalania „Pegasusa”.

Na listę niebezpiecznych podmiotów trafiła również inna izraelska firma tworząca szpiegowskie oprogramowanie – Candiru. Znalazły się na niej ponadto podejrzewane o produkcję oprogramowania do cyberataków rosyjska Positive Technologies oraz singapurska Computer Security Initiative Consultancy.

Wydaje się, że lepiej późno niż później, choć te dane, które „Pegasus” miał wykraść, zapewne są już w Izraelu i w państwach, które wykupiły sobie do nich dostęp.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sga 05.11.2021 19:09

    sa smartfony z nie kastrowanym linuksem…

  2. martino2008 06.11.2021 09:16

    “Pegasus” zrobił swoje może odejść.
    Całe szczęście ,że to koniec podobnych programów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.