Dwaj kandydaci na prezydenta ogłosili się prezydentami

Opublikowano: 10.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 919

W stolicy Afganistanu, który cierpi wojnę i okupację amerykańską już od niemal 19 lat, władze kolaboracyjne urządziły wczoraj w pałacu prezydenckim dwie uroczystości: zaprzysiężenie dwóch nowych prezydentów kraju. W jednym skrzydle przysięgę prezydencką składał poprzedni prezydent Aszraf Ghani, a w drugim poprzedni premier Abdullah Abdullah. Obaj mają przed sobą krótką karierę polityczną, do czasu objęcia władzy przez ruch oporu (talibów), który zmusił Amerykanów do kapitulacji.

Układ USA z talibami z 29 lutego przewiduje wycofanie ostatnich oddziałów okupacyjnych do końca kwietnia przyszłego roku. Do tego czasu Amerykanie zobowiązali się ochraniać władze kolaboracyjne w stolicy, lecz nie są już w stanie nad nimi zapanować. We wrześniu ubiegłego roku odbyło się coś na kształt wyborów nakazanych przez okupantów, w których wzięło udział ok. 5 proc. obywateli. Po wielu miesiącach liczenia nielicznych głosów, obaj kandydaci przysięgający wierność Ameryce ogłosili się zwycięzcami i obaj dziś ogłosili się prezydentami.

Wcześniej Amerykanie interweniowali w podobnych sytuacjach, dając pierwszeństwo jednemu lub drugiemu zdrajcy, ale teraz zupełnie machnęli ręką, bo właściwie potrzebują już tylko kolaboracyjnego wojska, które opłacają, by pomogło im chronić swoje bazy. Zupełnie pominęli swój własny afgański rząd w czasie długich negocjacji z talibami, a ruch oporu w ogóle go nie uznaje za legalny. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid najpierw roześmiał się na wieść o dwóch prezydentach, by ją skwitować: „Nic nie jest tak ważne dla tych niewolników, jak ich osobiste interesy”.

Talibowie muszą teraz walczyć z dwiema siłami: 1) rządami kolaborantów w Kabulu i spadkiem po Amerykankach i 2) z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Chcą też zlikwidować amerykańskie wytwórnie opium i heroiny – po napadzie na Afganistan USA zrobiły z tego kraju największego eksportera tych narkotyków na świecie. Ich program po przejęciu władzy przewiduje też powszechne sadzenie drzew, ochronę środowiska i postawienie na nogi rolnictwa. Kapitulacja amerykańska i przegrana NATO w Afganistanie oraz przechodzenie żołnierzy „armii rządowej” na stronę ruchu oporu zwiastuje krótki żywot władzy zaprzysiężonych dziś prezydentów, lecz wojna nie skończy się przed zdobyciem stolicy. Dziś również Amerykanie oficjalnie zaczęli wycofywać się z Afganistanu. Ich okupacja i ucieczka, po uczynieniu zeń najbardziej okaleczonego państwa na świecie (pod względem liczby inwalidów, ofiar min i pocisków), zostanie zapamiętana na długo.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pikpok
Użytkownik
pikpok

Ale złoża litu i inne są zabezpieczone?