USA stosuje tortury i łamią prawa człowieka w 54 państwach

Opublikowano: 11.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1742

Na konferencji prasowej prowadzonej przez rzecznika chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, padło pytanie odnośnie do artykułu w brytyjskim piśmie „The Guardian”, który donosi, że zgodnie z niedawno odtajnionym raportem, osoba zatrzymana w tajnym więzieniu prowadzonym przez CIA w Afganistanie, była wykorzystywana jako żywy rekwizyt do nauczania instruktorów przesłuchiwań, którzy ustawiali się w kolejce, by na zmianę uderzać jego głową o drewnianą ścianę i polewać go lodowatą wodą. Te tortury dokonywane przez agentów CIA na więźniu w Afganistanie, były aktami przeciwko ludzkości i wyniszczyły więźnia fizycznie i psychicznie. Czy ma Pan jakiś komentarz?

Rzecznik prasowy MSZ, Zhao Lijian odpowiedział: „Pod pretekstem „wojny z terroryzmem” CIA utworzyła w wielu krajach tajne ośrodki, w których potajemnie przetrzymuje się podejrzanych o terroryzm i wymusza zeznania przy pomocy tortur. Wywołało to powszechną krytykę ze strony społeczności międzynarodowej. Cieszące się złą sławą Zatoka Guantanamo, więzienie Bagram w Afganistanie i więzienie Abu Ghraib w Iraku są uwikłane w skandale związane z nadużywaniem władzy nad więźniami, stosowaniem brutalnych i przerażających „wzmocnionych technik przesłuchań”, w tym podtapiania i pozbawiania snu. 

Te straszne miejsca są typowymi przykładami deptania przez USA praworządności i łamania praw człowieka. Raport Costs of War Project Instytutu Spraw Międzynarodowych i Publicznych Watsona na Uniwersytecie Browna, opublikowany na początku tego roku, wskazuje, że po atakach z 11 września, Stany Zjednoczone zorganizowały system tajnych ośrodków na całym świecie, w co najmniej 54 krajach i regionach, gdzie przetrzymywano ponad 100 000 osób, a wśród zatrzymanych są muzułmanie, kobiety i dzieci. Amerykańscy podatnicy wydają 540 milionów dolarów rocznie na samo przetrzymywanie więźniów w Guantanamo.

Do tej pory jednak ani jeden urzędnik amerykański nie został pociągnięty do odpowiedzialności za opracowanie, zatwierdzenie lub wdrożenie programu tajnych więzień i tortur. Rząd USA posunął się nawet dalej, aby ukryć i zaprzeczyć swoim zbrodniom i naruszeniom praw człowieka. W 2020 roku, po tym jak prokurator naczelny Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) stwierdził, że siły amerykańskie i CIA mogły popełnić zbrodnie wojenne, znęcając się nad więźniami w Afganistanie, USA nałożyły sankcje i ograniczenia wizowe na kilku urzędników, w tym na prokuratora naczelnego MTK. W 2021 r., po tym jak Komitet ONZ ds. Przeciwdziałania Torturom stwierdził, że w tajnych ośrodkach CIA dochodzi do stosowania tortur, rząd USA odmówił ujawnienia istotnych informacji, powołując się na poufność.

Fakty przemawiają głośniej niż słowa. Te amerykańskie „czarne strefy” na całym świecie w pełni pokazują, że Stany Zjednoczone nie mają prawa wytykać palcami innych w imię demokracji i praw człowieka. USA powinny natychmiast zlikwidować swoje tajne ośrodki na całym świecie, szczerze zastanowić się nad swoimi zbrodniami, przeprosić i zadośćuczynić ofiarom oraz pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy zezwolili na tortury i je stosowali.”

Na podstawie: Fmprc.gov.cn
Źródło: Bibula.com

21

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 11.04.2022 10:24

    Dobrze, że CHiny poruszyły ten temat, choć nie są lepsze od USA. Też torturują, łamią prawa człowieka i zabijają więźniów dla organów do transplantacji.

  2. andi170 11.04.2022 21:18

    Tak jankesi to najwięksi terroryści świata i zbrodniarze wojenni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.