USA stoją na przeszkodzie izraelsko-palestyńskiego porozumienia

Opublikowano: 04.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2275

Obecne amerykańskie władze stoją na przeszkodzie palestyńsko-izraelskiego porozumienia, Waszyngton nie może być jedynym mediatorem w tym procesie – uważa przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

„Stany Zjednoczone nie mogą być jedynym mediatorem w uregulowaniu palestyńsko-izraelskim. Nie chcemy mieć nic wspólnego z tą administracją (USA) i nie przyjmiemy od nich żadnego planu, który naruszałby prawo międzynarodowe i nie odpowiadał roli mediatorów” — powiedział w wywiadzie dla włoskiej gazety La Stampa.

Według niego prezydent Donald Trump w 2017 roku zaproponował siebie w charakterze mediatora między Palestyńczykami a Izraelczykami, jednak drastycznie zmienił swoje stanowisko, gdy uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniósł tam ambasadę USA, „twierdząc, że od tego momentu Jerozolima leży poza negocjacjami”.

„Następnie administracja USA wprowadziła szereg innych środków karnych przeciwko Palestyńczykom, w tym zmniejszyła pomocy dla rządu i Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) ​​oraz zamknęła biuro Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Waszyngtonie. Ze względu na to Stany Zjednoczone nie mogą być jedynym mediatorem” — powiedział Abbas, który przybył dzisiaj do Rzymu, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem i włoskim kierownictwem.

Przywódca palestyński podkreślił, że jest gotowy do bezpośredniego dialogu z Izraelem z udziałem różnych międzynarodowych graczy i formatów.

„W lutym ubiegłego roku oznajmiłem Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że jedynym sposobem na osiągnięcie postępu jest stworzenie mechanizmu, który obejmowałby wszystkich stałych członków Rady Bezpieczeństwa, kwartetu bliskowschodniego i innych. Europa również może odegrać swoją rolę. A my pozostajemy otwarci na bezpośrednie negocjacje, kilkakrotnie wyrażałem zgodę na spotkanie z premierem Benjaminem Netanjahu, w tym w Moskwie na zaproszenie prezydenta Putina, ale on (izraelski premier) nigdy nie przyjechał — podkreślił Abbas.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.