USA proszą o oddanie im Snowdena
Stany Zjednoczone proszą nie o ekstradycję, lecz o oddanie byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena Ameryce – poinformował na swoim blogu na Twitterze amerykański ambasador w Rosji Michael McFaul. Oskarżany o odtajnienie informacji służb specjalnych Stanów Zjednoczonych Snowden poprosił rosyjskie władze o azyl. Już od ponad miesiąca przebywa on w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo z unieważnionym amerykańskim paszportem. Tymczasem przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych Robert Menendez oznajmił, że Snowden nadal dysponuje tajnymi dokumentami, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
USA domagają się od Rosji wyjaśnienia statusu byłego agenta CIA Edwarda Snowdena – powiedział dziennikarzom sekretarz prasowy Białego Domu, Jay Carney. Według słów Carneya, amerykańskie władze nadal nalegają, by Rosja wydała im Snowdena, który od 23 czerwca znajduje się w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Tymczasem sam Snowden podczas spotkania z adwokatem Anatolijem Kuczereną na lotnisku Szeremietiewo powiedział, że chciałby mieszkać i pracować w Rosji. Dokumenty w sprawie udzielenia Snowdenowi tymczasowego azylu w Rosji są nadal rozpatrywane.
Polityczna Partia Internetowa FR rozpoczęła zbiórkę środków na rzecz wsparcia byłego pracownik służb specjalnych Stanów Zjednoczonych Edwarda Snowdena. Zostało zebranych już ponad 100 tys. rubli (2400 euro). „Według naszych danych zostanie on na terytorium Rosji przez dłuższy czas i obecnie bardzo potrzebuje środków finansowych” – czytamy w komunikacie biura prasowego partii. Podkreślono także, że pierwszy przelew został otrzymany już 30 minut po opublikowaniu w poniedziałek anonsu na stronie partii. Na dzień wczorajszy pomocy byłemu pracownikowi CIA udzieliło ponad 70 osób.
Boliwia i kraje Mercosur (Argentyna, Brazylia, Wenezuela, Paragwaj i Urugwaj) przyjęły przeprosiny państw europejskich za incydent z samolotem boliwijskiego prezydenta Evo Moralesa i wysyłają na powrót swoich ambasadorów. „Mimo, że nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani, przyjmujemy przeprosiny Francji, Hiszpanii, Włoch i Portugalii, aby utrzymać pełne szacunku relacje między naszymi krajami” – oświadczył Morales. 2 lipca samolot prezydenta Boliwii przymusowo wylądował w Wiedniu i został przeszukany z powodu podejrzenia, że na pokładzie znajduje się były pracownik CIA, Edward Snowden, poszukiwany przez Waszyngton.
Źródło: Głos Rosji