USA proszą Izrael o zmianę taktyki po zabiciu dziennikarki

Opublikowano: 21.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1168

Administracja Stanów Zjednoczonych w kontaktach z urzędnikami Izraela domaga się, by ten ostatni zrewidował taktykę swoich operacji wojskowych na Zachodnim Brzegu Jordanu po zabiciu przez izraelskich żołnierzy dziennikarki Al Jazeery Shirin Abu Akle, która miała amerykańskie obywatelstwo – poinformowała agencja informacyjna Axios.

Według agencji, krótko po spotkaniu z rodziną Abu Akli w Waszyngtonie w lipcu sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Anthony Blinken zadzwonił do ministra obrony Izraela Beni Ganza i zażądał jak najszybszego opublikowania ostatecznych wniosków ze śledztwa w sprawie śmierci dziennikarza. „Poprosił również o przegląd zasad zaangażowania izraelskiej armii na Zachodnim Brzegu, mówiąc, że byłby to odpowiedzialny krok w sprawie Abu Akli” — podała Axios powołując się na źródła.

Według dziennikarzy, Blinken powiedział Gantzowi, że jego zdaniem albo zasady zaangażowania tego dnia nie były w ogóle przestrzegane przez Izrael, albo «wymagają rewizji». Sekretarz stanu zwrócił w rozmowie uwagę, że zmarła reporterka miała na sobie hełm i kamizelkę kuloodporną, które wyraźnie wskazywały na jej przynależność do dziennikarzy.

Przypominamy, że według Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) reporterka agencji Al Jazeera Shirin Abu Akle została zabita przez żołnierzy Sił Obrony Izraela, które przeprowadzały akcję pacyfikacyjną w obozie dla uchodźców w Dżanin. Izrael oskarżył o zabójstwo dziennikarki Palestyńczyków, jednak wszystkie podobne twierdzenia zostały zdementowane przez ONZ.

„Gdy czterech dziennikarzy w hełmach i kamizelkach kuloodpornych z napisem «PRESS» skręciło w ulicę prowadzącą do obozu, izraelscy bojownicy oddali w ich kierunku kilka pojedynczych strzałów. Jedna kula trafiła Al-Samoudiego w ramię, a druga trafiła Abu Aklę w głowę, zabijając ją natychmiast” — podało OHCHR dodając, że mimo oświadczeń strony izraelskiej „Nie znaleziono żadnych dowodów wskazujących na to, że w bezpośrednim sąsiedztwie dziennikarzy działali uzbrojeni Palestyńczycy”.

Źródło: pl.News-Front.info

7

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Venom 22.08.2022 06:06

    USA,, proszą ,, dlaczego w Polsce lub na swiecie ISA rządają,a w Izraelu proszą,nieodpowiadającie znam odpowiedź

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.