USA pracuje nad technologią widzenia przez betonowe ściany

Opublikowano: 31.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1451

Produkcja mionów wymaga cząstek o wysokiej energii, które mogą być wykonywane tylko w dużych ośrodkach badawczych, takich CERN w Szwajcarii.

Urzędnicy wojskowi USA ogłosili w piątek nowy program zespołów z różnych sektorów, który planuje stworzyć zwarte źródło cząstek subatomowych, wystarczająco potężne, aby widzieć przez grube betonowe ściany, podziemne tunele i komory setki metrów pod powierzchnią Ziemi.

DARPA to amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej działająca w strukturach Departamentu Obrony. W komunikacie prasowym Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony poinformowała, że ​​personel będzie wytwarzał głęboko penetrujące ziemskie miony, cząstki subatomowe około 200 razy cięższe od elektronów. Takie cząstki mogą wytwarzać wiązki energii sięgające setek gigaelektronowoltów w celu skanowania lub charakteryzowania materiałów do odkryć naukowych i bezpieczeństwa narodowego.

Mark Wrobel, kierownik programu w Biurze Nauk Obronnych DARPA, powiedział, że stale rozwijająca się technologia laserowa o dużej mocy szczytowej może wytwarzać miony ziemskie, które „mogą łatwo podróżować przez dziesiątki do setek metrów wody, litej skały lub gleby”, jeśli energia jest wystarczająco wysoka.

Miony to naładowane ujemnie nietrwałe cząstki elementarne należące do kategorii leptonów. Są spokrewnione z elektronami – posiadają takie same własności, ale ponad 200 razy większą masę. Powstają, gdy wysokoenergetyczne cząstki zwane promieniami kosmicznymi zderzają się z jądrami atomów gazów w ziemskiej atmosferze. To tzw. wtórne promieniowanie kosmiczne. Z tych zderzeń powstają właśnie miony. Ich najciekawszą cechą jest to, że potrafią do pewnego stopnia przenikać przez materię.

Chociaż urzędnicy nazwali proces ujarzmienia pierwotnych źródeł wykorzystywanych do tworzenia takich mionów do zaawansowanej inwigilacji „żmudnym i mało praktycznym”, okazały się one skuteczne. Pod koniec lat 1960. naukowcy wykorzystali miony do zbadania około 20 procent wewnętrznych komór w ścianach wielkich piramid w Egipcie. Do dziś naukowcy nadal wykorzystują promieniowanie kosmiczne, aby zajrzeć do wnętrza piramid.

Departament Obrony i inne agencje federalne wykorzystały zaawansowane źródła do generowania cząstek subatomowych, które umożliwiły urzędnikom skanowanie kontenerów z niebezpiecznymi materiałami lub testowanie samolotu pod kątem wad wewnętrznych. Jednak wciąż nie jest to wystarczająco silne, aby „zmapować jądro wulkanu z zewnątrz lub zajrzeć głęboko pod ziemię, aby zlokalizować komory i tunele”.

Urzędnicy stwierdzili, że produkcja mionów wymaga cząstek o wysokiej energii, które mogą być wykonywane tylko w dużych ośrodkach badawczych, takich jak amerykański krajowy akcelerator cząstek Fermilab w Illinois i ośrodek Europejskiej Rady Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Daily Wire”, „Dziennik Naukowy”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.